Rynny kwadratowe — kiedy warto je wybrać?

Rynny kwadratowe — kiedy warto je wybrać?

System rynien kwadratowych z pewnością zyskuje coraz bardziej na popularności. Powodów ku temu jest kilka. Przede wszystkim rynny kwadratowe idealnie wpisują się w charakter budynków modernistycznych. Poza czynnikami estetycznymi system ten jest niezwykle szczelny i wpływa na ochronę elewacji przed wilgocią. W tym artykule przyglądamy się bliżej systemowi rur kwadratowych i analizujemy ich skuteczność.

Kwadratowy system rynnowy — wszystko, co powinieneś wiedzieć

Rynny kwadratowe cieszą się coraz większą popularnością. Nie tylko ze względu na swój estetyczny i minimalistyczny charakter, ale także na skuteczność w odprowadzaniu wody z dachu. Specjaliści podają, że profil rynny kwadratowej jest szczególnie polecany do małych i średnich dachów. Oczywiście przy zamówieniu można dopasować wielkość rynny kwadratowej i rury spustowej nawet wtedy, kiedy w grę wchodzą duże pokrycia dachowe.

Jednym z niezaprzeczalnych atutów, jakie niesie ze sobą kwadratowy system rynnowy to możliwość idealnego dopasowania go do modernistycznych projektów domów. Miłośnicy prostych form architektonicznych w końcu mogą wybrać produkt, idealnie dopasowany do ich potrzeb. Dodatkowo możliwość zastosowania maskownic montowanych na froncie rynien kwadratowych pozwala ukryć profil rynien i estetycznie wkomponować je w elewację budynku. To dodatkowo pozwala uzyskać monochromatyczny efekt wizualny budynku. Jeżeli zależy Ci na idealnym dopasowaniu rynien do koloru dachu, to rynny prostokątne będą idealnym wyborem. Producenci zadbali bowiem o szeroki wybór kolorów.

Orynnowanie domu.

Musimy także wspomnieć o trwałości takiego rozwiązania. Rynna kwadratowa wykonana z wytrzymałych materiałów, będzie odporna na czynniki atmosferyczne, zanieczyszczenia oraz promieniowanie UV. W ofercie producentów możesz bowiem znaleźć rynny wykonane z aluminium, miedzi, ocynku lub PCV. Prawidłowo zamontowana rynna będzie doskonale zbierać wodę do systemu rynnowego, a następnie przy pomocy rur spustowych odprowadzać deszczówkę wprost do kratki kanalizacyjnej.

Zakup rynien kwadratowych — jak obliczyć ilość i rozmiar?

Jeżeli stoisz przed zakupem systemu rynnowego, to pierwszą rzeczą, którą powinieneś wykonać, jest obliczenie efektywnej powierzchni dachu (EPD). Jego oszacowanie pozwoli Ci zaplanować liczbę rynien i rur spustowych, które powinieneś kupić, a także ich szerokość, długość i optymalny kształt. Współczynnik EDP pozwoli Ci także obliczyć spadek rynien, który pozwoli na ich odpowiednią przepustowość. Spadek powinien wynosić około 3 mm na 1 metr bieżący i być skierowany w stronę rur spustowych. Przy obliczaniu efektywnej powierzchni dachu należy także wziąć pod uwagę ilość opadów w regionie zamieszkania.

Dopiero po obliczeniu liczby rynien i ich wymiarów, można zdecydować o ich optymalnym kształcie, materiale oraz kolorze. Duże znaczenie przy zakupie będzie miała także cena. Im rynna będzie wykonana z trwalszego materiału, tym będzie droższa. Na cenę będzie miał wpływ także kształt rynny.

Jak montować rynnę kwadratową?

Zdecydowałeś się na zakup rynien kwadratowych? Z pewnością będziesz zadowolony z takiego wyboru, pod warunkiem, że orynnowanie zostanie prawidłowo zamontowane. Rynny kwadratowe zakłada się podobnie do tradycyjnych rynien półokrągłych. Pamiętaj jednak, aby podczas docinania rynien zrezygnować z elektronarzędzi, które mogłyby uszkodzić powłokę ochronną rynny. Do cięcia możesz wykorzystać brzeszczot lub zwykłe nożyce do cięcia blachy.

W jakiej kolejności powinieneś montować system rynnowy? Na początku ustal, gdzie będą umiejscowione odpływy, a następnie przytwierdź haki, które będą podtrzymywać rynny. W kolejnym kroku połóż pokrycie dachu, a dopiero na końcu zajmij się system rynien. Pamiętaj, że pojedyncza rynna powinna w połowie wystawać poza krawędź dachu. Dzięki temu będzie w stanie prawidłowo zbierać deszczówkę.

Montaż - rynny kwadratowe.

W trakcie montażu rynien zwróć szczególną uwagę na ich uszczelnienie. Fachowcy używają do tego specjalnego kleju uszczelniającego. Ostatnim elementem montażu orynnowania jest maskownica, która ukryje profil i łączenia poszczególnych rynien.

Rynny kwadratowe czy półokrągłe ?

Stoisz przed wyborem między rynnami kwadratowymi a półokrągłymi i nie wiesz, na co się zdecydować? Na co powinieneś zwrócić uwagę, decydując się na konkretne rynny? Wybór kształtu rynny powinien opierać się na Twoich preferencjach i możliwościach montażu każdego z systemów. Jeżeli jesteś miłośnikiem prostoty i minimalizmu, a Twój dom ma modernistyczną bryłę, wręcz idealnym dopełnieniem wykończenia budynku będą rynny kwadratowe.

Rynny okrągłe i rury spustowe o przekroju koła będą dobrym wyborem do domów o tradycyjnym kształcie. Pamiętaj, że dobrze zamontowane rynny oraz rury spustowe bez względu na ich kształt mają przede wszystkim chronić elewację budynku przed jej zalewaniem. Dlatego wybierając rynny, zwróć uwagę przede wszystkim na jakość ich wykonania oraz materiał. Zarówno rynny półokrągłe, jak i rynny prostokątne mogą być wykonane z PCV lub metalu. Metalowe uznaje się przez specjalistów za trwalsze, wymagają jednak regularnych zabiegów konserwacyjnych.