Wymiana pokrycia dachowego wiąże się ze znacznymi kosztami. Pomijając cenę samej blachy, wynajęcie profesjonalnej firmy do montażu to kolejny wydatek. Czy jest możliwy montaż blachy trapezowej we własnym zakresie? Owszem, jest. Dla osób z ogólnym pojęciem budowlanych i technicznym samodzielne wykonanie tej pracy nie powinno sprawić trudności, a pozwoli zaoszczędzić zasób portfela.
Spis treści:
Przygotowanie
Zanim przystąpimy do montażu blachy trapezowej, konieczne jest poczynienie odpowiednich przygotowań. Musimy wymierzyć powierzchnię dachy, założyć odpowiedni zapas i krawędzie, w zależności od rodzaju budynku. Arkusze należy zamówić w sklepie/hurtowni.
Rozładunek przed montażem blachy trapezowej
Przy rozładunku należy zachować szczególną ostrożność. Jeżeli do dyspozycji mamy wózki widłowe z podnośnikiem rozładunek będzie znacznie prostszy. Jeśli jednak musimy ją rozładować ręcznie, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Nie przesuwamy blachy trapezowej po sobie. Szuranie blachą o blachę może doprowadzić do uszkodzenia powierzchni lakierowanej. Będzie to nieestetyczne, ale przede wszystkim niezabezpieczony fragment arkuszy blachy może zacząć rdzewieć i ulegać korozji.
Kolejna istotną sprawą, o której należy pamiętać przy rozładunku ręcznym to odpowiednia ilość osób. Arkusze blachy trapezowej nie powinny być wyginane, przekrzywiane, załamywane. Jeżeli nasze pokrycie jest stosunkowo krótkie, np. dach małego garażu, dwie osoby powinny wystarczyć do rozładunku połaci blachy. Jeśli jednak jeśli nasze arkusze mają po 5-6 metrów, para ludzi do ich równego rozładunku to może być stanowczo za mało.
Przygotowanie dachu pod montaż blachy trapezowej
Dach pod układanie blachy trapezowej musi zostać idealnie przygotowany. Kąt nachylenia dachu powinien mieć minimum 5 stopni. Chociaż są producenci blachy trapezowej, którzy zalecają minimalne nachylenie pod kątem 7 stopni. Jeżeli będziemy kłaść pierwszy dach, na nowej budowli to nie powinno być wszystko równe, bez różnic w długościach i szerokościach dachu. Pamiętajmy, że wszelkie obróbki blacharskie są potem trudne, dlatego podłoże pod blachę należy odpowiednio przygotować wcześniej. Trudności możemy spotkać, gdy wymieniamy pokrycie dachowe. Jeżeli uprzednio położona była np. stara dachówka, rozważmy wymianę konstrukcji dachowej. Prace powinny doprowadzić do idealnych równości na pokryciu dachowym.
Konstrukcja dachu pod montaż blachy trapezowej
Wyżej wspomnieliśmy o tym, jak przygotować dach pod układanie blachy trapezowej. W przypadku, kiedy montaż blachy trapezowej będzie wykonywany na dachu domu mieszkalnego, specjaliści zalecają położenie foli paroprzepuszczlanej. Ten krok wykonuje się jeszcze przed montażem konstrukcji drewnianej lub stalowej. Pamiętajmy, że blacha trapezowa odpowiednia jest równie na konstrukcje drewniane, ale także takie, które są zmontowane z profili stalowych lub ocynkowanych. Gdy geometria dachu jest sprawdzona i równa, możemy przystąpić do układania blachy trapezowej na dachu.
Montaż blachy trapezowej krok po kroku
Pierwszym etapem jest montaż deski okapowej i pasa nadrynnowego. Są to elementy, do którym w kolejnym etapie będziemy montować elementy rynien. Jeżeli nasz dach jest wielospadowy, albo jego budowa zawiera wysuniętą facjatę, należy pamiętać o założeniu już na tym etapie rynien koszowych. Mocujemy je za pomocą wkrętów lub gwoździ.
Kolejnym krokiem przy montażu blachy trapezowej jest montaż do krokwi membrany dachowej lub papy. Jest to pokrycie, które będzie uszczelniać powierzchnię dachu pod blachą trapezową. Najczęściej montowane za pomocą zszywaczy budowlanych lub tapicerskich. Membranę przybijamy do krokwi, a na krokwie mocujemy łaty.
Trzeci etap to już przejście do montażu arkuszy pokrycia. Blachę układamy na zakładkę, tzn. że arkusze muszą na siebie zachodzić, aby nie było nieszczelności. Zabronione jest korzystanie z narzędzi tnących, które wytwarzają ciepło. Szlifierką nie możemy przyciąć blachy, ponieważ cynk, który pokrywa powłoki nie naciąga się gdy tniemy na ciepło. Możemy użyć nożyc elektrycznych, które nie wytwarzają ciepła w czasie pracy. Po ich użyciu blacha zachowa właściwości antykorozyjne. Zalecana strona rozpoczęcia montażu to w kierunku przeciwnym do wiatrów wiejących w danym miejscu. Jeśli wiatr najczęściej bije w lewą ścianę boczną domów jednorodzinnych, układanie połaci zacznijmy od strony prawej. W celu uniknięcia podwiewania przez wiatr pierwszych arkuszy.
Wkręty farmerskie do montażu blachy trapezowej
Arkusze blachy mocujemy do łat. Przewiercamy połacie w odpowiednim miejscu i przykręcamy wkrętami farmerskimi. Są to specjalne rodzaje mocowania po blachę trapezową. Należy pamiętać, że tylko one są odpowiednie, ale takiego materiału. Gwint tych wkrętów przeznaczony jest do wiercenia w drewnie, końcówka jest samowiercąca i łatwo chodzi w arkusze i łaty. Wkręty posiadają także gumową uszczelkę, która chroni przed wilgocią, która mogłaby się dostać pod dach przez wywiercone otwory.
Wykończenie montażu blachy trapezowej
Gdy arkusze zostaną położone i przymocowane, możemy przystąpić do zakładania elementów kominiarskich, wentylacyjnych i odgromowych. Stosować należy także odpowiednie odwodnienie, a więc mocujemy rynny. Warto wziąć pod uwagę względy ekologiczne i zbierać wodę deszczową do specjalnego zbiornika.
Zastosowanie blachy trapezowej
Blacha trapezowa cieszy się popularnością w nowym budownictwie. Najczęściej wykorzystywana jest na obiektach przemysłowych i handlowych. Jest to idealny materiał na pokrycie budynków gospodarczych, warsztatów, garaży, domków narzędziowych. Rzadziej używa się jej na domy jednorodzinne. Jednak bywa wykorzystywana w nowoczesnym budownictwie, ponieważ dzięki niej można uzyskać industrialny lub nowoczesny charakter domu.