Dach ekstensywny, czyli zielone dachy podbijają rynek

Dach ekstensywny, czyli zielone dachy podbijają rynek

Nie tylko doskonale wyglądają, ale przede wszystkim są pro ekologiczne. Mowa oczywiście o zielonych dachach, które coraz częściej są projektowane w przestrzeni miejskiej. Przeczytaj, czym charakteryzuje się dach ekstensywny, i czy warto w niego inwestować.

Czym jest dach ekstensywny?

Trudno oprzeć się wrażeniu, że współczesna architektura nakierowana jest na połączenie nowoczesnych rozwiązań z większą dbałością o środowisko naturalne oraz wpisanie obiektów architektonicznych w naturalny krajobraz. Tak też dzieje się w przypadku zielonych dachów, które nawiązują do otaczającej nas przyrody.

Czym właściwie są dachy ekstensywne? Najprościej wyjaśnić je, jako stosunkowo lekkie konstrukcje dachowe, które zamiast tradycyjnego pokrycia dachowego posiadają warstwę porostów lub ziół. Nie są przeznaczone do ciągłego użytkowania, a do ich obsadzenia najczęściej wykorzystuje się rozchodniki, mszaki oraz trawy, które nie wymagają dużej pielęgnacji. To też je różni od dachów intensywnych, które nierzadko pełnią rolę ogrodów na dachach i są wykorzystywane w celach rekreacyjnych.

Jak zbudowany jest dach zielony?

Dachy ekstensywne ze względu na swoje umiejscowienie zbudowane są z wielu warstw, które mają z jednej strony stwarzać warunki dla wzrostu roślin, a z drugiej spełniać swoją funkcję ekologiczną i ekonomiczną.

Standardowa budowa dachu zielonego to warstwy:

termoizolacji – dzięki niej budynek spełnia swoją podstawową funkcję bariery wobec warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz

wegetacyjno – drenażowa – pozwala na odprowadzenie nadmiaru wody

warstwa filtrująca – odpowiada za oczyszczanie warstwy drenażu

substrat – warstwa umożliwiająca rozwój roślin na dachach

Substrat to powierzchnia, która zawiera składniki mineralne i organiczne. Najczęściej będzie to mieszanka gliny i mułu. Czasami stosowane są również warstwy glebowo – filtracyjne, np. poprzez wymieszanie ziemi uprawnej z keramzytem.

Zbliżenie na dach ekstensywny.

Wykorzystanie dachu zielonego znalazło swoje zastosowanie na budynkach mieszkalnych, dachach galerii handlowych i biurowców. Coraz częściej możemy je spotkać również na budynkach użyteczności publicznej. Zalety dachu ekstensywnego dostrzeżono również w działaniach komercyjnych, dlatego coraz więcej firm inwestuje w tę ekologiczną izolację dachów.

Zalety dachu zielonego

Zalet dachu ekstensywnego jest wiele. Niemniej na początku warto wyróżnić przede wszystkim jego doskonałe właściwości izolacji termicznej. Zielone dachy pod tym kątem wykorzystywano już w starożytności. Również w Polsce można było zaobserwować wykorzystanie dachów zielonych, podczas budowania piwnic, tzw. ziemianek, których dachy pokrywano roślinnością. Już nasi przodkowie zauważyli, że warstwa roślin na dachu doskonale izoluje budynek przed upałem i zimnem, pomagając utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniach przez cały rok.

Dach zielony posiada jeszcze jedną bardzo istotną cechę szczególnie ważną w przestrzeni miejskiej – doskonale tłumi hałasy. Wykorzystanie dachu ekstensywnego w kierunku izolacji akustycznej da doskonałe rezultaty, sprawiając, że wyciszymy pomieszczenia w naturalny sposób.

Nie wolno również zapomnieć o korzyściach ekologicznych, które płyną z zakładania dachów zielonych. W miastach znalezienie dodatkowego miejsca na zagospodarowanie pod tereny zielone przyczynia się do zwiększenia bioróżnorodności oraz wspomaga przetrwanie wielu gatunków owadów, choćby np. pszczół.

Rodzaje roślin na dach zielony ekstensywny

Dach zielony ekstensywny to stosunkowo lekka konstrukcja. Dlatego też warto pamiętać, że poszczególne warstwy dachu nie powinny zbyt mocno obciążać całej konstrukcji. Dlatego też decydując się na dach ekstensywny, musimy wiedzieć, jakie rośliny można na nim uprawiać.

Przede wszystkim na powierzchni dachu zielonego najczęściej rekomenduje się roślinność kserofilną, np. rozchodniki, trawy oraz rojniki. Na dachu świetnie sprawdzą się zielone rośliny, które lubią duże nasłonecznienie i są odporne na susze, np. zioła.

Dom z eko dachem.

Najczęściej polecaną roślinnością do uprawy na powierzchni dachu ekstensywnego są głowienki, krwawnik pospolity, macierzanka, rumianek, czyściec, rojnik murowy, rojnik pajęczynowaty, rozchodnik kaukaski, rozchodnik ostry, kostrzewa czerwona, kostrzewa ostra oraz wiechlina alpejska.

Dachy ekstensywne posiadają jeszcze jedną istotną cechę. Wybór roślinności, która jest przystosowana do małej ilości wody oraz dużego nasłonecznienia, nie wymaga zbyt dużej pielęgnacji i regularnego podlewania. Tego typu rozwiązania nie wymagają od nas również plewienia lub stosowania chemicznych środków na chwasty. Dzięki temu są niezwykle ekologiczne i oszczędzają nasz czas.

Pamiętajmy, że budowa dachu zielonego wymaga poniesienia przez nasz większych kosztów ze względu na jego warstwowy charakter. Decydując się na budowę tego typu dachu, konieczne jest stworzenie mocnej konstrukcji, która wytrzyma dodatkowe obciążenie. Z tego też powodu średni koszt budowy takiego dachu waha się od 200 do 400 zł/m2.