Jakie wykończenie dachu wybrać?

Jakie wykończenie dachu wybrać?

Jednym z najważniejszych etapów budowy domu jest wykończenie dachu. Projekt pokrycia dachowego powinien powstać już w momencie projektowania samego domu, aby uwzględniał obowiązujące przepisy oraz aby nadać domowi indywidualnego charakteru. Sprawdź, o czym musisz jeszcze pamiętać przed budową dachu i jakie akcesoria wpłyną na jego trwałość.

Etapy budowy pokrycia dachowego

Budowa dachu powinna rozpocząć się od sporządzenia projektu, który będzie uwzględniał, m.in. obciążenie dachu materiałem wykończeniowym oraz rodzaj pomieszczenia, który będzie się znajdował na poddaszu. W pierwszym przypadku chodzi o wybór pokrycia dachu. Do najpopularniejszych materiałów wykończeniowych należą:

dachówka

blacha (stalowa, alucynk, miedziana)

blachodachówka

gont bitumiczny

gont drewniany

Wybór pokrycia dachowego będzie warunkować budowę szkieletu dachu, czyli tzw. więźby dachowej. Więźba ma za zadanie utrzymanie ciężaru dachu oraz rozłożenie go na ściany budynku. Jednym słowem warunkuje utrzymanie bezpieczeństwa konstrukcji dachowej. Warto również pamiętać, że przed budową dachu, należy zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego, który to reguluje rodzaj pokrycia, który możemy zastosować do danego budynku na obszarze jego obowiązywania.

Akcesoria do wykończenia dachu

Budowa dachu nie kończy się na położeniu okrycia dachowego. Dach, który ma być odporny na zmienne warunki atmosferyczne oraz chronić budynek, trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Jednym z popularnych sposobów na uszczelnienie przestrzeni między dachem a domem, głównie w przypadku połaci dachów dwuspadowych jest zastosowanie podbić dachowych. Te niepozorne akcesoria dachowe, pozwalają na uszczelnienie wystających elementów dachu, dzięki czemu budynek jest lepiej chroniony przed wiatrem, zimnem oraz deszczem.

Oryginalne wykończenie dachu.

Najczęściej stosowanym materiałem do wykonania podbitek jest drewno, które ma doskonałe właściwości izolacyjne oraz estetyczny wygląd. Drewniane połacie często zabezpiecza się impregnatem, dzięki czemu wykończenie dachowe będzie trwalsze. Innym często wybieranym materiałem jest stal, która jest popularna ze względu na łatwość jej montażu, trwałość oraz łatwość jej dostosowania do koloru, w którym jest pokrycie.

Podbitka dachu może być również wykonana z materiałów syntetycznych, np. z popularnego PCV. Zalety tego typu akcesoriów do wykończenia dachu to przede wszystkim trwałość oraz estetyka wykonania. Decydując się na podbitkę z PCV, trzeba jednak zadbać o odpowiednią wentylację, gdyż tego typu materiał nie przepuszcza powietrza, co może powodować powstawanie grzybów lub pleśni.

Wykończenie dachu przy wykorzystaniu akcesoriów dachowych

Akcesoria dachowe mają przede wszystkim poprawiać trwałość i bezpieczeństwo dachów. Dlatego wybierając poszczególne elementy wykończenia, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ich trwałość i funkcjonalność.

Jednym z ważnych elementów pokrycia dachowego jest komin, który służy do odprowadzania dymu powstającego w procesie ogrzewania budynku. Coraz częściej tradycyjne kominy murowane zastępuje się metalowymi lub ceramicznymi przewodami. Miejsce styku komina oraz pokrycia jest szczególnie narażone na przeciekanie i uszkodzenia, dlatego do uszczelnienia tego miejsca często wykorzystuje się taśmę wykonaną z blachy.

Innym bardzo ważnym elementem na łączeniu połaci dachowych jest kalenica, która pełni ważną funkcję wentylacyjną. Kalenica jest szczególnie narażona na przeciekanie wody pochodzącej z deszczu lub śniegu. Dlatego do jej uszczelnienia stosuje się specjalne taśmy, które mają również właściwości wentylacyjne. Należy również pamiętać o zamontowaniu na krawędzi konstrukcji okapu, który chroni ściany budynku przed deszczem oraz doprowadza powietrze do kalenicy.

Akcesoria dachowe z dachówki

Wykończenie dachów wykonanych z dachówki wymaga zastosowania wielu akcesoriów, które poprawiają ich szczelność oraz trwałość. Do najczęściej stosowanych elementów wykończenia dachówek możemy zaliczyć:

gąsiory

wiatrownice (zwane inaczej skrajnymi lewymi i prawymi)

dachówki wentylacyjne

akcesoria dekoracyjne

Gąsiory dachowe stanowią dodatkową ochronę kalenicy przed przeciekaniem. Montuje się je na łączeniu połaci dachowych. Gąsiory to także estetyczne elementy dachowe, które nadają indywidualny charakter całego budynku.

Wiatrownice to także bardzo ważne akcesoria wykańczające pokrycie wykonane z dachówek. Można zakupić dachówki skrajne lewe lub prawe, w zależności od miejsca ich montażu. Wiatrownice, które montuje się na krawędziach, powinny być trwałe i mocno zamontowane, ponieważ są szczególnie narażone na działanie wiatru.

Budując dach, nie można zapomnieć o jego prawidłowej wentylacji, dlatego często przy dachach, które mają pokrycie wykonane z dachówek, stosuje się elementy wentylacyjne. Dachówki wentylacyjne montuje się najczęściej co 13 m2, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i zapobiec gromadzeniu się wilgoci.

Błyszczący dach.

Mimo że akcesoria dachowe wykorzystuje się głównie do zwiększenia trwałości całej konstrukcji, to na rynku można również znaleźć artykuły dekoracyjne, które pozwolą nam dodatkowo ozdobić dach. Tak więc, jeżeli chcemy stworzyć niepowtarzalne wykończenie dachu, możemy wykorzystać ozdobne szpice lub figurki zwierząt wykonane z ceramiki.