Ukryte rynny w elewacji — czym jest system bezokapowy?

Ukryte rynny w elewacji — czym jest system bezokapowy?

System bezokapowy zyskuje coraz większą popularność, zwłaszcza wśród miłośników nowoczesnych projektów budynków mieszkalnych i użytkowych. Jednak montaż ukrytych rynien wymaga szczegółowego projektu oraz doboru odpowiednich materiałów. Przyglądamy się bliżej tej nowoczesnej metodzie projektowania odwodnienia budynków i wyjaśniamy, na czym dokładnie polega system bezokapowy.

System bezokapowy — zasada działania

System bezokapowy (tzw. ukryte rynny) stosuje się głównie w nowoczesnym budownictwie, gdzie ze względów estetycznych zrezygnowano ze stosowania okapów dachowych. Rynny oraz rury spustowe, które wchodzą w skład systemu bezokapowego, są doskonale wkomponowane w elewację domów.

Dzięki maskownicy system rynnowy jest ukryty w bryle budynku. Rury spustowe są natomiast schowane w warstwie ocieplenia elewacji. Najczęściej do wykonania systemu bezokapowego wykorzystuje się stal oraz rury spustowe o kwadratowym kształcie wykonane z tworzywa PVC. Dzięki zastosowaniu takich materiałów możliwe jest klejenie rur spustowych mocnym klejem, który gwarantuje ich szczelność.

Rynny tradycyjne czy ukryte.

Rynny natomiast montuje się na specjalnych łącznikach wyłożonych wewnątrz dodatkową warstwą uszczelniającą. Maskownica jest mocowana na zatrzaski, dzięki czemu łatwo je zdemontować i wykonać, np. okresowe czyszczenie rynien.

Jak zaprojektować system bezokapowy?

Główną trudnością, jaką może sprawić montaż ukrytego systemu rynnowego, jest przygotowanie jego indywidualnego projektu przez architekta. Projekt taki powinien powstać już na etapie przygotowywania projektu całego budynku, np. w programie CAD.

Projektowanie systemu bezokapowego wymaga specjalistycznej wiedzy oraz uwzględnienia indywidualnych parametrów dla każdego nowo powstającego budynku. Dane, które należy uwzględnić na etapie projektowania, to między innymi pochylenie połaci dachu, materiał pokrycia dachu, wymiary poszczególnych elementów więźby dachowej oraz rodzaj izolacji połaci dachowej. Parametrów, które musi uwzględnić architekt, jest oczywiście znacznie więcej.

Ukryte rynny — montaż

Montaż rynny i rury spustowej powinien być zaplanowany razem z pracami nad ociepleniem domu. Pozwala to na zabudowanie systemu spustowego w elewacji budynku. Przestrzeń konieczna do montażu ukrytej w elewacji rury spustowej powinna wynosić przynajmniej 30 cm. Rury spustowe łączymy ze sobą przy pomocy mocnego kleju cyjanoakrylowego.

Po zabudowaniu rur spustowych można przejść do wyznaczania miejsc montażu haków rynnowych, na których następnie zostaną przymocowane rynny ze stali. System rynnowy można łączyć za pomocą klejenia lub lutowania. Po połączeniu kolejnych elementów rynien można zamontować je na wcześniej przygotowanych hakach.

W miejscach styku rynny z odpływem należy wyciąć otwór i dopasować do niego odpowiednią mufę, a następnie miejsce styku uszczelnić klejem. Ostatnim elementem montażu będzie założenie maskownicy. Maskownica jest długim elementem, który zakładany jest na ciągi rynnowe, dzięki czemu stają się one niewidoczne dla oka. Tak, jak pisaliśmy już wcześniej, maskownice są montowane na zatrzaski, co ułatwia zarówno ich montaż, jak i demontaż.

Zalety ukrytego systemu rynnowego

Jedną z niewątpliwych zalet systemów bezokapowych jest ich niewidoczność. Doskonale wpisują się w nowoczesne budownictwo, które opierają się na geometrycznych kształtach. W takich projektach żadne elementy nie mogą wystawać poza zarys budynku, aby nie zakłócać harmonii projektu i jego minimalistycznego charakteru.

Kolejną zaletą montażu na dachu domu systemów bezrynnowych jest łatwość ich łączenia. Rynny i rury w kształcie kwadratu odznaczają się również większą przepustowością wody, dzięki czemu nawet intensywne opady deszczu nie zaszkodzą wydolności systemu bezokapowego.

Ukryte rynny - zalety i wady.

System rynnowy jest trwałą konstrukcją, która po właściwym zamontowaniu nie powinna sprawiać żadnych problemów. Producenci systemów dają na nie z reguły 10 lat gwarancji. W tym czasie poza standardową konserwacją nie ma konieczności robienia przeglądów zamontowanego systemu.

System ukrytych rynien ma jeszcze jedną zaletę, woda spływająca z dachu jest odprowadzana bezpośrednio do studzienki, dzięki czemu nie podmywa otoczenia domu. Dodatkowo w trakcie zimy istnieje możliwość montażu systemu kabli do ogrzewania rur, które zapobiegają zamarzaniu wody. Jeżeli nie chcemy skorzystać z takiego rozwiązania to i tak szczelnie zamknięty system rur jest bardziej odporny na działanie temperatur.

Ukryte rynny — wady

System okrytych rynien ma też kilka wad. Jedną z nich jest z pewnością konieczność decyzji o jego montażu na etapie projektowania inwestycji. Po przygotowaniu projektu przez architekta zmiana dotycząca zaprojektowania systemu bezokapowego może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Po wybudowaniu domu zaprojektowanie systemu może być trudne lub w wielu przypadkach niemożliwe.

Kolejną wadą systemu rynnowego są wysokie koszty jego zakupu oraz montażu. Właściwe przymocowanie rynien i rur wymaga również zatrudnienia wykwalifikowanych fachowców, co dodatkowo może podwyższyć koszt całej inwestycji.