Dachówki ceramiczne – trwałe i cenione od wieków
Dachówka ceramiczna to materiał pokryciowy mający bardzo długą historię. Już w starożytności do pokrywania domów wykorzystywano wypalane z gliny płytki, które były pierwowzorem dzisiejszych dachówek. Wieloletnia tradycja sprawia, że jest to niezwykle uniwersalne pokrycie dachowe. Dachówki ceramiczne pasują zarówno do nowoczesnych budynków, ale także do odrestaurowanych, wieloletnich budowli. Jeżeli jesteś w trakcie budowy domu i musisz zdecydować, jakie pokrycie dachowe będzie w Twoim przypadku najodpowiedniejsze, przeczytaj, czym charakteryzują się dachówki ceramiczne.
Jak powstają dachówki ceramiczne?
Chociaż sposób wytwarzania dachówek ceramicznych nie zmienił się od wieków, obecnie jest oczywiście udoskonalony i wspomagany nowoczesną technologią. Wyrabia się je z gliny z domieszką margla, czyli skały osadowej, składającej się z węglanów i minerałów ilastych. Czasem dodaje się do tej mieszanki składniki uszlachetniające. Uformowane dachówki suszy się metodą przemysłową i wypala w piecu.
Najpopularniejsze rodzaje dachówek ceramicznych
Dachówki ceramiczne to pokrycie, które jest szczególnie cenione w Polsce. Jeżeli zastanawiasz się nad jego wyborem, musisz wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów takich dachówek, a każdy różni się nie tylko pod względem wyglądu, ale też właściwości.
Wyróżniamy między innymi:
– dachówkę ceramiczną mnich i mniszka – składa się z dwóch segmentów, ma korytkowy kształt i należy do samowentylujących się pokryć dachowych
– holenderkę – w przekroju poprzecznym dachówka ma wygląd litery „S”, z tego względu nazywana jest także esówką
– karpiówkę – jest to dachówka ceramiczna płaska i wąska. Możesz dostać ją zarówno w wersjo żłobkowanej, jak i gładkiej. Można układać ją na dwa sposoby: w koronkę, w łuskę
– marsylkę – jest to specyficzny podtyp dachówki zakładkowej, dla której charakterystyczne są dwa wyżłobienia
Zalety dachówek ceramicznych – zobacz, dlaczego warto je wybrać
Do zalet dachówki ceramicznej należy przede wszystkim jej uniwersalność i ponadczasowość – od wieków używa się jej do pokrywania dachów domów szczególnie w Europie Południowej. Jest niezwykle dekoracyjna i pasuje zarówno do tradycyjnych, jak i bardziej nowoczesnych projektów. Ważne jest także to, że dachówki ceramiczne wytwarza się z materiałów naturalnych – są więc idealnym rozwiązaniem dla osób dbających o ekologię.