Podbitka dachowa Soffit to kompletny system elementów pozwalający na wykończenie każdego dachu w nowoczesny, estetyczny i wyjątkowo trwały sposób. Podbitka wykonana jest z blachy stalowej, dzięki czemu nie wymaga okresowej konserwacji i zapewnia długoletni, doskonały wygląd. Możliwe jest zamówienie podbitki w wersji bez perforacji. Produkt objęty jest 10-letnią gwarancją. Blacha podbitkowa Soffit dostępna jest w następującej kolorystyce: ciemny orzech, złoty dąb, czarny, antracytowy, grafitowy, czekoladowobrązowy, biały.
Podbitka dachu spełnia zarówno funkcję estetyczną, jak i ochronną. Zabezpiecza elementy konstrukcji przed czynnikami atmosferycznymi oraz insektami. Dlatego podczas budowy dachu konieczny jest wybór najlepszych elementów na podsufitkę. Jednak, jaki materiał będzie najlepszy? Każdy ma swoje zalety. Co będzie najlepsze – blacha podbitkowa, drewno, a może PCV?
Czym jest podbitka i dlaczego jest potrzebna?
Budowa dachu to jeden z najważniejszych elementów wykończenia budowy domu. Kiedy uda nam się już postawić więźbę dachową i pokryć ją dachówką, blachą lub gontem nie pozostaje nam już nic innego, jak zadbać o odpowiednie wykończenie dachu, które przedłuży jego trwałość.
Takim elementem wykończeniowym jest z pewnością podbitka dachowa, zwana również podsufitką. Podbitkę montuje się w przestrzeni między krawędzią dachu a ścianą domu. Wystające krawędzie poza zarysem budynku nazywamy okapem. I właśnie to miejsce jest narażone na działanie czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, śnieg oraz insekty.
Montaż podsufitki spełnia dwie podstawowe funkcje. Przede wszystkim zamyka przestrzeń okapu, dzięki czemu uszczelnia konstrukcję, chroniąc ją przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wilgoć i działanie insektów, które często wybierają zadaszone miejsca na swoje gniazda.
Podbitka dachowa pełni także funkcję estetyczną. Dobrze dobrany materiał podsufitki, np. z blachy trapezowej lub PCV, komplementarny z materiałem wykorzystanym do dachu będzie doskonałym uzupełnieniem całego projektu.
Rodzaje podbitki dachowej
Wybór podbitki dachowej powinniśmy rozważać przede wszystkim w kategorii doboru materiału pasującego do pokrycia dachu. Jeżeli materiałem wierzchnim dachu jest blacha trapezowa, to powinniśmy rozważyć ten sam typ podsufitki.
Ważnym czynnikiem wyboru podbitki dachowej, jest również jej cena. Kiedy przewidywany na budowę budżet jest ograniczony, można zdecydować się na nieco tańszą podbitkę z innego materiału niż pokrycie dachowe. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze materiały, wykorzystywane na podbitkę dachową.
Blacha podbitkowa
Podbitka wykonana z blachy jest bardzo trwałym materiałem, który zabezpieczy dach przed czynnikami atmosferycznymi. Podbitka dachowa blaszana może być z blachy aluminiowej lub stalowej, ze względu na ich trwałość. Jeżeli zdecydujemy się na wybór blachy stalowej, to najlepsza będzie do tego blacha trapezowa lub płaska. Przy czym należny pamiętać, że blachy trapezowe powinny mieć profil o wysokości 20 mm.
Blacha trapezowa lub płaska będzie doskonałym elementem wykończeniowym dachu, pokrytego tym samym materiałem. Dodatkowo warto podkreślić, że tego typu podbitki łatwo dopasować kolorystycznie do dachu. Są także łatwe w montażu. Na miejscu dekarz bez trudu dopasowuje poszczególne elementy blachy trapezowej lub płaskiej do konstrukcji dachu.
Podsufitka drewniana
Podbitka wykonana z drewna będzie doskonałą alternatywą dla podsufitek z blachy trapezowej lub PCV. Ten naturalny materiał będzie pięknym wykończeniem dachu z prawie każdego materiału. Do podbicia okapu najczęściej wykorzystuje się drzewo świerkowe, sosnowe lub modrzew. Grubość i długość i desek dobieramy według potrzeb, jednak ze względów technologicznych zaleca się deski o grubości 17-22 mm oraz o długości do 6 m.
Decydując się na podbitkę drewnianą, należy pamiętać, że jest to materiał naturalny, który wymaga konserwacji. Dlatego ważne jest, aby na podbitkę wybierać dobrze wysuszone oraz już zaimpregnowane deski, które będą bardziej odporne na wilgoć.
Podbitka PCV
Podbitka z PCV to doskonała alternatywa dla podsufitek z blachy i drewna. Można ją zastosować na pokrycia dachowe niemal z każdego materiału. Dodaj ją koniecznie w przypadku, kiedy masz ograniczony budżet.
Podsufitkę z PCV charakteryzuje przede wszystkim wysoka odporność na czynniki zewnętrzne oraz duży wybór kolorystyczny. Podsufitki dachowe z PCV są estetyczne i należą do relatywnie tanich rozwiązań. Dodatkowo są łatwe w montażu i bez trudu można je dopasować do przestrzeni pod okapem.