Czy blachodachówka hałasuje? To warto wiedzieć przed wybraniem tego pokrycia!

Czy blachodachówka hałasuje? To warto wiedzieć przed wybraniem tego pokrycia!

Stoisz przed wyborem, jakie pokrycie dachowe będzie najlepsze dla Twojego nowego domu? Wybór może wydawać się skomplikowany ze względu na to, że producenci oferują różne dachy: blachodachówki, dachy ceramiczne, dach trapezowy, dach betonowy. Dla początkujących są to trudne kwestie.

Jakie parametry są najważniejsze?

Warto zwrócić uwagę na takie parametry jak trwałość pokrycia dachowego, odporność na uszkodzenia mechaniczne i obciążenie, a także kwestie związane z akustyką. Czy pokrycie dachowe będzie dobrze tłumić hałas oraz czynniki atmosferyczne jak krople deszczu? Nad tymi kwestiami warto się zastanowić przed wyborem. Przeanalizuj też różnice między poszczególnymi rodzajami dachów, ich specyfikacje, dane oraz informacje, na jakie budynki najczęściej są stosowane. Dach to ważna część Twojego domu i warto wybrać dobrze, ponieważ jest to wybór na lata.

Mężczyzna montujący dach.

Blachodachówka a dachówka ceramiczna – porównanie

Warto przyjrzeć się bliżej różnicami między coraz popularniejszą blachodachówką a tradycyjną dachówką ceramiczną. Tradycyjna dachówka ceramiczna ze względu na materiał, z jakiego jest wykonana oraz jego grubość dobrze tłumi hałas. Blachodachówki ceramiczne są estetycznym i eleganckim materiałem, a także są trwalsze niż dachówka betonowa. Są często wybierane ze względu na walory wizualne, jednak blachodachówka w porównaniu z dachówką ceramiczną jest równie trwała i dobra jakościowo.

Zalety blachodachówki

Największą zaletą blachodachówki jest jej niewielka waga, a co za tym idzie stosunkowo mały koszt zarówno materiału, jak i robocizny. Dodatkowo jest łatwa w montażu. Niestety, jeśli chodzi o izolację akustyczną, w testach wypada bardzo słabo wśród innych pokryć dachowych. Słabo tłumi hałas i odgłosy zewnętrzne ze względu na to, że jest cienka. Deszcz i grad spadający na blachę będzie dwa razy głośniej odczuwany na poddaszu, niż kiedy jest zastosowana dachówka ceramiczna. Przy wyborze blachodachówki zwróćmy uwagę czy jest to blacha z posypką i jakie produkty zostały użyte do pokrycia.

Najlepiej hałas tłumią dachówki betonowe, ale niestety wiąże się to z dużą masą materiałów użytych do jej produkcji. Dachówka betonowa jest bardzo trwała, a cena jest niższa niż w przypadku dachówki ceramicznej.

Jak wyciszyć blachodachówkę?

Pomimo że blachodachówka słabiej tłumi hałas, podstawą jest odpowiedni montaż i izolacja akustyczna. Ważne jest odpowiednie ułożenie łat i kontrłat. Druga sprawa to izolacja porządną wełną mineralną. Najlepsze jest zastosowanie dwóch warstw, z czego druga powinna znajdować się prostopadle do krokwi. Lepiej wyciszają hałas dachówki z blachy pokryte posypką. Przy izolacji akustycznej istotny jest nie tylko wybór pokrycia. Ważne jest również, jakie zastosujemy okna dachowe.

Postarajmy się, żeby projekt domu był przygotowany bardzo dokładnie, również z myślą o kwestiach akustycznych, które mogą być dla nas kłopotliwe w przyszłości.

Trwałość pokrycia dachowego ma znaczenie

Blachodachówka jest nie tylko lekka i ekonomiczna, ale również bardzo trwała i dobra jakościowo ze względu na wykorzystanie specjalnych powłok takich jak poliuretan i poliester. Ma to bardzo duże znaczenie. Ze względu na taką powłokę dach pokryty blachą będzie nam służył do 70 lat.

Producenci udzielają gwarancji 10 lat na taki rodzaj dachówki. Powłoka gwarantuje, że nic nie stanie się z dachem, a także że będzie on chroniony przed uszkodzeniami mechanicznymi i czynnikami zewnętrznymi jak deszcz czy śnieg.

Nachylenie dachu, przy którym możemy montować dachówkę z blachy, wynosi od 3 do 90 stopni. W przypadku dachów płaskich najlepiej posłużyć się blachą trapezową. Blacha jest sprzedawana w arkuszach odpowiednich do wymiarów, jakie ma dach. Coraz częściej blachodachówka imituje dachówkę ceramiczną dla lepszych efektów wizualnych.

Pokrycie dachowe – ważna decyzja w nowym domu

Nowy dom generuje szereg decyzji, jakie trzeba podjąć, jednak pokrycie dachu jest jednym z najważniejszych. Na polskim rynku jest wiele pokryć dachowych do wyboru. Jeśli mamy wątpliwości, przeanalizujmy kilka czynników takich jak powierzchnia dachu, spadek dachu. Zadbajmy o dobrze wykonane projekty domu. Ich wykorzystanie będzie kluczowe. Zwróć uwagę, jaka gwarancja jest zapewniona przez producenta.

Czy blachodachówka hałasuje - dach.

Kiedy warto zdecydować się na blachodachówkę?

Wybór zależy również oczywiście od budżetu, jakim dysponujesz. Trzeba zwrócić uwagę, jakie parametry są dla Ciebie najważniejsze. Blacha będzie miała zdecydowanie mniejszą masę niż ceramika czy beton. Dzięki temu po przeliczeniu materiałów względem powierzchni dachu cena nie będzie wygórowana. Blachodachówka to rozsądny wybór w dobrej cenie. Pomimo tego, że hałasuje bardziej niż inne rodzaje poszyć stosowanych na dachach, to można sobie z tym poradzić poprzez zastosowanie odpowiednich elementów wygłuszających.

Jeśli zależy Ci bardziej na walorach wizualnych, tradycyjna dachówka ceramiczna będzie najlepszym wyborem. Z kolei dachówka betonowa to wybór dla osób stawiających na trwałość i maksymalne wyciszenie akustyczne.