Zbieranie deszczówki stało się w ostatnich latach coraz częstszym przedmiotem debaty publicznej. Zachęcają do tego samorządy i organizacje proekologiczne. I nie ma w tym nic dziwnego, bo zbieranie wody deszczowej wiąże się dla nas i dla otaczającej nas przyrody z samymi korzyściami. Jakimi? Tego dowiecie się z tego tekstu. Przy okazji przeczytacie, jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny i dowiecie się, czy pokrycie dachu ma znaczenie dla zbierania deszczówki. Czy postawienie pytania “co lepsze — blachodachówka czy blacha trapezowa” ma sens?
Spis treści:
Dlaczego zbieranie deszczówki jest ważne?
Od kilku lat Polska cierpi z powodu suszy. Widać to nie tylko w lecie, kiedy poziom wód gruntowych znacznie się obniża, ale także zimą i jesienią. Co możemy zrobić, aby zmniejszyć negatywne skutki rzadszych i bardziej skąpych opadów?
Przede wszystkim możemy zadbać o zbieranie do zbiorników wody deszczowej. Czym jest woda deszczowa? Jest to woda, która spada na ziemię w postaci opadów deszczu. Każda kropla deszczu będzie więc składać się na wodę deszczową.
Zebraną wodę deszczową można wykorzystać do podlewania roślin, warzywniaka lub drzew w sadzie. Można także ją wykorzystać do mycia samochodu lub do napełniania oczek wodnych. Posiadanie zbiornika z deszczówką jest szczególnie ważne w okresie letniej suszy, kiedy władze samorządowe niejednokrotnie apelują o niepodlewanie ogrodów wodą z kranu. Posiadając zapas wody deszczowej, stajesz się niezależny od ich decyzji.
Dodatkowo woda deszczowa jest darmowa! Dlatego zbierając wodę deszczową, oszczędzasz swoje pieniądze. W okresie suszy, kiedy trawnik, warzywniak i drzewa muszą być podlewane raz lub nawet dwa razy dziennie ilość wody do ich podlania może znacznie podnieść Twoje rachunki za wodę. Korzystając z deszczówki, nie będziesz się musiał martwić o wyższe rachunki za wodę.
Jak zbierać deszczówkę?
No dobrze. Skoro już wiemy, jakie korzyści niesie ze sobą zbieranie wody deszczowej, dowiedzmy się, w jaki sposób ją zbierać i skąd? Najpopularniejszym sposobem gromadzenia wody deszczowej jest pobieranie jej z powierzchni dachów. W jaki sposób? Pod wylot rur spustowych podstawiamy zbiorniki naziemne. Może to być beczka lub popularny Mauser. Woda spływająca z rynny wpada wprost do takiego zbiornika. Taką wodę następnie można wykorzystać do podlewania ogrodu.
Wodę deszczową z rynien można gromadzić nie tylko w zbiornikach naziemnych. Bardzo popularne są także zbiorniki podziemne. Mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub z betonu oraz być o różnych kształtach. Zbiornik jest umieszczany w otworze wykopanym przez koparkę, a następnie zasypywany ziemią. W takim systemie woda z każdej rynny jest odprowadzana podziemnym systemem do zbiornika na deszczówkę, który znajduje się pod powierzchnią ziemi. Decydując się na zbiornik podziemny, musimy pamiętać także o zakupie odpowiedniej pompy, która pozwoli nam na podlewanie ogrodu.
Montaż rynny spustowej — czyli jak podłączyć zbiornik na deszczówkę?
W zależności od tego, czy wybierzemy naziemne zbiorniki na deszczówkę, czy podziemne sposób ich montażu do rynny spustowej będzie nieco inny. W przypadku, kiedy decydujemy się na montaż rur spustowych do zbiornika naziemnego, podłączenie zbiornika na deszczówkę jest dość prostym zadaniem. Wystarczy dopasować wysokość rury spustowej do zbiornika oraz dokupić klapę odpływową. I gotowe, woda z dachu Twojego domu lub budynku gospodarczego będzie spływać prosto do zbiornika.
Nieco więcej kłopotu może sprawić montaż rynny spustowej do systemu odprowadzającego wodę do zbiornika podziemnego. Do łapania deszczówki konieczne będzie podłączenie każdego wylotu rury spustowej do systemu podziemnego, który będzie deszczówkę doprowadzać do zbiornika. Decydując się na takie rozwiązanie, pamiętajmy, aby inwestować w wytrzymałe materiały, odporne na obciążenia i erozję.
Jaki spadek rynny spustowej?
Prawidłowy spadek rynny spustowej ma znaczenie nie tylko do zbierania deszczówki, ale w ogóle do prawidłowego odprowadzania wody deszczowej z dachu. Jaki zatem spadek rynny spustowej będzie optymalny? Specjaliści zalecają, aby przy montażu rynna miała spadek w kierunku leja spustowego wynoszący 2 mm na 1 m rynny.
A co w przypadku zbiornika podziemnego? Jaki spadek rynny spustowej powinniśmy mieć, aby system działa prawidłowo? W tym przypadku spadek rynny powinien być ten sam, co przy wersji zbiornika naziemnego. Pamiętaj jednak o zachowaniu odpowiedniego spadku rur podziemnych, które będą transportować wodę deszczową bezpośrednio do zbiornika.
Co lepsze — blachodachówka czy blacha trapezowa?
Kiedy już odpowiedzieliśmy na pytanie, jaki spadek rynny spustowej pozwoli nam na optymalne zbieranie deszczówki, spróbujmy odpowiedzieć czy rodzaj pokrycia dachu wpływa na ilość zbieranej wody? Co lepsze blachodachówka czy blacha trapezowa? A może lepiej wybrać dachówkę ceramiczną lub gont?
W tym przypadku rodzaj pokrycia dachu nie ma najmniejszego znaczenia. W kwestii zbierania deszczówki ważna jest jednak powierzchnia dachu, która jest podstawą do obliczenia objętości zbiornika na wodę. Przyjmuje się, że na każe 25 m2 powierzchni, trzeba zaplanować 1 m3 zbiornika.