Przeciekający dach nie zawsze musi wiązać się z kosztowną wymianą całego pokrycia. Niekiedy możliwa jest jedynie jego naprawa. Jednak, aby ocenić opłacalność takiego przedsięwzięcia, warto najpierw skonsultować się z doświadczonym dekarzem. Przeczytaj, kiedy naprawa dachu wystarczy, a kiedy konieczna będzie wymiana całego poszycia.
Spis treści:
Jaki dach można naprawić?
Decyzję o remoncie dachu warto podjąć, analizując kilka czynników. Przede wszystkim powinniśmy rozważyć, czy materiał, z jakiego zbudowany jest dach, daje takie możliwości. Jeżeli nasz dom pokryty jest dachówką, to wymiana kilku elementów nie powinna stanowić żadnego problemu. Podobnie będzie w przypadku pokryć z gontu, blachodachówki oraz papy.
Wymienione materiały dają dość dużą swobodę, jeżeli chodzi o wymianę uszkodzonych elementów. Jedynym kłopotem może okazać się różnica wizualna w kolorze nowych dachówek lub gontu. W przypadku papy, do rekonstrukcji pokrycia są dostępne specjalne płynne membrany, które tworzą warstwę ochronną ograniczającą przeciekanie dachu.
Sytuacja wygląda nieco inaczej z pokryciami blaszanymi, które są najpopularniejszą formą stosowaną do wykończenia dachów. Ich naprawa jest trudna, nieopłacalna i często nieprzynosząca oczekiwanych rezultatów. Najbardziej znanym sposobem na naprawę dachów z blachy jest stosowanie taśm butylowych, które mają właściwości izolacyjne. Warto jednak podkreślić, że jest to jedynie czasowe rozwiązanie, które jedynie odkłada w czasie konieczność wykonania kompleksowego remontu dachu.
Naprawa dachu- pierwszy etap prac – przegląd
Wszelkie działania związane z naprawą lub remontem pokrycia dachowego, powinny być poprzedzone przeglądem dachu. Zaleca się, aby oględzin dokonał profesjonalny dekarz, który oceni poziom zniszczenia oraz zaleci odpowiednie naprawy dachu lub nowe pokrycie.
Elementy, które powinny być sprawdzone podczas przeglądu pokrycia dachowego, to rynny, stan konstrukcji dachu oraz stopień zużycia materiału, którym dach został wykończony. Wszystkie te elementy powinny być poddawane regularnym pracom konserwatorskim, a w razie zniszczenia zastąpione nowymi.
Kiedy warto wymienić dach?
Niekiedy zniszczenia są zbyt duże, aby można było rozważać remont dachu. Jeżeli dach jest bardzo stary i większa jego część jest uszkodzona, ma widoczne ślady rdzy lub przecieka, jest to sygnał do wymiany całego pokrycia dachowego. Naprawa dachu to kosztowne przedsięwzięcie, jednak czasami dokonywanie ciągłych naprawa może okazać się jeszcze droższe.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku niektórych rodzajów dachów. Materiał taki, jak blacha lub masa bitumiczna są chętnie wykorzystywane do krycia dachów, ze względu na ich korzystną cenę. Jednak tego typu dachy nie należą do najtrwalszych i po kilku latach może być konieczna ich wymiana.
Wykonanie nowego dachu jest też konieczna w momencie, kiedy chcemy zmienić typ pokrycia dachowego. Jeżeli do tej pory mieliśmy na dachu, np. blachę i chcemy ją wymienić na dachówkę, to konieczny będzie nie tylko demontaż starego pokrycia, ale również dokonanie zmian w konstrukcji więźby dachowej. Wiąże się to z obciążeniem dachu, które zmienia się razem ze zmianą rodzaju pokrycia.
Remont dachu
Jeżeli nasz dach nie nadaje się już do naprawy i konieczne jest zastąpienie go nowym. Prace warto rozpocząć od zrobienia analizy opłacalności zakupu poszczególnych rodzajów pokrycia dachu. Wybór materiału będzie zależeć przede wszystkim od rodzaju własności danej nieruchomości oraz od wysokości kwoty, którą możemy przeznaczyć na ten cel.
Jeżeli budynek, na którym chcemy wymienić pokrycie dachowe, jest np. w naszej dzierżawie, to prawdopodobnie będziemy bardziej skłonni do zakupu tańszych materiałów, takich jak np. papa lub blacha. Jeżeli nieruchomość jest naszą własnością, to możemy rozważać także bardziej kosztowne, ale i trwalsze opcje.
Do takich rozwiązań z pewnością będzie należeć zakup dachówki, blachodachówki lub blachy miedzianej. Jeżeli nie stać nas na tego typu rozwiązania, warto rozważyć zakup materiałów, które mimo że ulegają zniszczeniu pod wpływem działania czynników zewnętrznych, to możemy je naprawiać.
Kolejną ważną kwestią, którą warto rozważyć, jest izolacja cieplna dachu, która wpływa na ogólne koszty ogrzewania nieruchomości. Wybierając pokrycie dachowe, warto wziąć pod uwagę również i ten wskaźnik. Może zaważyć na decyzji o zmianie dotychczasowego materiału pokrywającego dach.
Remont więźby dachowej
Naprawy wymaga niekiedy nie tylko samo pokrycie, ale i więźba dachowa. Czasami uszkodzenia więźby mogą być spowodowane nieszczelnością dachu, źle obliczoną nośnością konstrukcji, która osłabiła niektóre elementy lub skutkiem ataku pleśni i grzybów.
W dwóch pierwszych przypadkach możliwa jest wymiana niektórych elementów, bez konieczności wymiany całej więźby. Niestety kiedy konstrukcja została zaatakowana przez grzyby, to konieczne będzie rozebranie całej więźby i postawienie nowej konstrukcji od początku.
Jest to kosztowne przedsięwzięcie, które jednak można wykorzystać do podwyższenia poddasza, wbudowania w dach lukarn lub do ocieplenia dachu.