Kiedy warto wybrać dach spadzisty?

Decydując się na budowę domu lub budynku gospodarczego, staniemy przed dokonaniem wyboru konstrukcji dachu. Wśród wszystkich rodzajów pokrycia dachowego w budownictwie jednorodzinnym prym wiedzie dach dwuspadowy. Konstrukcja takiego dachu może być dwuspadowa lub wielospadowa. Spadzisty dach jest popularny, ale czy zawsze jest najlepszym rozwiązaniem na dom? Kiedy warto wybrać dach spadzisty i jakie są jego najlepsze zalety? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Dach spadzisty i inne rodzaje dachów

Konstrukcja dachu różni się w zależności od rodzaju. Znamy dachy płaskie, pulpitowe, dwuspadowe, czterospadowe, wielospadowe i mansardowe. Rodzaj dachu powinniśmy dostosować nie tylko do naszych upodobań estetycznych, ale także powierzchni i warunków atmosferycznych panujących w miejscu budowy. Przykładowo dachy płaskie nie sprawdzą się w terenach górskich, gdzie opady deszczu i śniegu są znaczne. Tu najlepszy będzie dach spadzisty z odpowiednim kątem nachylenia.

Dach płaski

Kojarzony był przede wszystkim z blokami i dużymi domami jednorodzinnymi z betonu, tzw. kostki. Aktualnie trend ten się zmienia. Dachy płaskie królują na nowoczesnych domach, które przy odpowiednio zaprojektowanej elewacji robią dobre wrażenie. Dach płaski ma delikatny spadek (zaledwie kilkustopniowy), aby deszcz z niego spływał. Wyróżniamy dachy wentylowane lub niewentylowane. Ten rodzaj dachu jest ekonomiczny pod względem kosztów krycia, jednak należy pamiętać, że wymaga dobrej izolacji termicznej i wodnej.

Dach pulpitowy

Dach pulpitowy jest dachem jednospadowym, łączącym w sobie rozwiązania dachu płaskiego i dwuspadowego. Jest charakterystyczny dla nowoczesnego budownictwa. Składa się z jednej połaci i odrębnej konstrukcji stropu i dachu – od wyższej strony posiada tzw. ścianę pulpitową.

Dach mansardowy

Dach mansardowy charakterystyczny dla okresu baroku, znajduje swoich zwolenników także współcześnie. Jest to dach typu łamanego, gdzie każda połać składa się z dwóch części. Górna część ma mniejszy kąt nachylenia, dolna zaś jest bardziej stroma, dzięki czemu poddasze może być użytkowe. Dach mansardowy może być dachem dwuspadowym lub czterospadowym.

Dach dwuspadowy

Pokrycie dwuspadowe składa się z dwóch przeciwległych połaci połączonych w kaletnicy. Cechą charakterystyczną tego typu dachu jest występowanie trójkątnych ścian bocznych, zwanych szczytami. Prosta i niedroga konstrukcja sprawiły, że ten rodzaj pokrycia cieszy się największą popularnością. Zachowując odpowiedni kąt nachylenia, wygodnie możemy użytkować poddasze. Z dachów spadzistych wygodnie odprowadza się sama woda i śnieg. W przypadku, gdy brak jest załamań, nie zbierają się także nieczystości między elementami dachu.

Dach spadzisty kominy.

Dach czterospadowy

Dach czteropołaciowy składa się z dwóch przeciwległych połaci podłużnych w kształcie trapezu i dwóch przeciwległych połaciach bocznych w kształcie trójkąta. W odróżnieniu od dachu dwuspadowego w tym rodzaju dachu nie występują trójkątne ściany zwane szczytami.

Dachy wielospadowe

Ten rodzaj konstrukcji jest kosztowny w projektowaniu i budowie, ale uatrakcyjnia bryłę budynku. Wielospadowy dach to połączenie dwóch lub więcej dachów o różnych kształtach i rozmiarach, które łączą się wzdłuż kaletnicy i krawędzi ukośnych. Ten rodzaj pokrycia pojawia się na dachach z poddaszem użytkowym, gdzie podnosi się miejscami dach, aby zwiększyć wysokość poddasza. Dla lepszego doświetlenia stosuje się okna w lukarnach lub wolich okach.

Zalety zastosowania dachów spadzistych

Dachy spadziste oferują szeroką gamę zastosowania materiałów. Sprawdzi się na nich równie dachówka, jak i blacha lub blachodachówka. Przy zbyt niskim kącie nachylenia poddasze może nie być użytkowe, ale kiedy kąt nachylenia wynosi 35-45 stopni i zastosujemy odpowiednią wysokość ścianki kolankowej poddasze stanie się wygodną powierzchnią użytkową. Na uwagę zasługuje także pochylenie konstrukcji dachowej, dzięki której nie pojawi się problem z odśnieżaniem dachu i zatrzymującą się wodą. W górach ma zastosowanie bardzo stromych konstrukcji, ponieważ tam opady śniegu mogą być znaczne.

Dach spadzisty czerwony.

Decydując się na dach spadzisty z poddaszem mieszkalnym, postawmy na wykorzystanie technologii wyciszających. Ze względu na komfort mieszkania nie tylko izolacja, ale i wyciszenie będą grać ważną rolę. Materiał pokrycia dachowego jak blacha czy blacho dachówka wywołuje większy hałas niż dachówka betonowa. Rozważmy to już na etapie planowania konstrukcji i użycia danego materiału. Jeżeli dobrze przemyślimy układ, nie powinniśmy mieć także problemów do odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni pod skosami. Dobrze sprawdzają się na szafy pod zabudowę, łóżka i kąty wypoczynkowe. Zanim wybierzemy określoną konstrukcję dachu, przemyślmy wszystkie rozwiązania i wybierzmy to najodpowiedniejsze dla naszego domu.