Zawód dekarz – co robi specjalista w pracy?

Dekarz to specjalista od pokryć dachowych. W związku z załamaniem się szkolnictwa zawodowego w latach 90. zajęcie to trafiło na listę zawodów deficytowych. Każdy, kto szukał dobrego fachowca do swojego dachu, dobrze wie, że tych na rynku brakuje. Solidne firmy i osoby mają długie terminy oczekiwania na ich usługi, a koszt robocizny znacznie przewyższają wartości materiałów potrzebnych do położenia, naprawienia dachu. Czym zajmuje się dekarz – co robi w pracy? Dlaczego warto wybrać ten zawód? Przyjrzyjmy się w poniższym tekście.

Technik dekarstwa

Polskie Stowarzyszenie Dekarzy poprzez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju postarało się o to, aby dekarz stał się zawodem, którego można się nauczyć w szkole i zdobyć tytuł „Technik dekarstwa”. Od września 2021 roku uczniowie szkół średnich będą mogli uczyć się tego zawodu w 5 -letnim techników lub w szkole branżowej II-stopnia, po której także otrzymają tytuł technika i będą mogli przystąpić do matury, a potem kontynuować naukę na studiach. Dotychczas specjalności zajmującej się naprawianiem dachów można była uczyć się tylko w szkole branżowej I-stopnia, bez szans na kontynuację, maturę i tytuł zawodowy technika.

Czym się zajmuje dekarz? Co robi dekarz?

Specjalista od pokryć dachowych to człowiek odpowiedzialny za tworzenie konstrukcji budowlanych. Dobry dekarz to osoba doświadczona, która nie tylko kładzie pokrycie dachowe każdego rodzaju, ale także umiejętnie tworzy konstrukcje dachowe. Często już na etapie tworzenia projektów jest konieczna rada i akceptacja planów przez dekarza. Dach nie tylko musi być szczelny, ale także bezpieczny. Dekarze odpowiadają za stabilność konstrukcji, za niepoddawanie się jej pod ekstremalne warunki atmosferyczne. Wszystkie elementy konstrukcji i pokrycia muszą być odpowiednio przymocowane, aby służyły przez lata w nienaruszonym stanie i nie stanowiły zagrożenia wewnątrz budynku i na zewnątrz.

Dekarz na dachu w kasku.

Dekarz wykonuje niezbędne prace przy budowie, naprawie, konserwacji, myciu i odśnieżaniu dachu. Przygotowuje pomiary i projekt dachu (jeśli ten nie powstał wcześniej). Kładzie miecz, belkę podwalinową, krokwie, łaty i inne elementy konstrukcyjne. Impregnuje więźbę dachową. Układa izolację i przygotowuje odpowiednie systemy wentylacyjne. Kładzie wszystkie elementy pokrycia: dachówka/blacha, okapy, naroże, gonty, wiatrownice, kosze, rynny, systemy przeciwśniegowe, przejścia przez połać dachu, systemy komunikacji.

Po czym poznać dobrego dekarza?

Dobrego dekarza poznamy przede wszystkim po cenie. Ten dobry, nie będzie dużo tańszy od innych firm konkurencyjnych. Pamiętaj jednak, że najlepszy to niekoniecznie ten najdroższy. Dekarze, którzy chwalą się efektami swojej pracy, nie mają nic do ukrycia, budzą zaufanie. Dlatego porozmawiaj z dekarzem z Twojej okolicy, może wskaże Ci dom, na którym zrobił dach. Zapytaj też o polecenia ludzi z okolicy, swoich sąsiadów. Ucz się na ich błędach. Nawet jeśli nikogo nie mają do polecenia, to dowiesz się kogo nie brać do robót budowlanych, kto może nie mieć odpowiednich kwalifikacji oraz którego praca może budzić zastrzeżenia.

Dobrego dekarza poznamy także po dostępnych terminach, o ile nie wstrzelimy się w wolne okienko, a nasz dach nie jest skomplikowany, to raczej spodziewajmy się kilkutygodniowych terminów rozpoczęcia realizacji usług dekarskich. W zawodzie sztuk dekarskich istotna jest wiedza poparta doświadczeniem w zakresie kładzenia dachu z wszystkich dostępnych na rynku materiałów. Doświadczenie z użyciem różnych materiałów (blacha, papa, dachówka, blacho dachówka) skutkuje dużą wiedzą fachowca. Są jednak specjaliści, którzy świadczą usługi dekarskie tylko z określonymi materiałami. Przykładowo kładą tylko dachówki. Dekarzy, którzy są wysokimi specjalistami od pokryć dachówką, poznamy po tym, że nie biorą zleceń na kładzenie blachy. W takim przypadku możesz być pewny, że dany dekarz to specjalista od rodzaju Twojego dachu.

Do wykonywania pokryć dachowych potrzeba specjalnych urządzeń. Przed montażem, konieczne są odpowiednie przygotowania. Upewnijmy się, że naszemu rzemieślnikowi nie brakuje narzędzi, że jest przygotowany, do zadań, których się podejmuje. Ważne także, aby nie bał się warunków atmosferycznych i był gotów zająć się pokrywaniem waszego poszycia dachowego niezależnie od warunków atmosferycznych.

Praca dekarza.

Dekarz – co robi i ile zarabia?

Rzemieślnik, który pracuje w pojedynkę teraz to rzadkość przy kładzeniu nowych elementów. Aktualnie w pojedynkę działają dekarze, którzy raczej naprawiają już istniejące pokrycia dachowe. Na rynku popularniejsze są firmy, które składają się z kilkuosobowych załóg. Właściciel takiej firmy wycenę każdego dachu wykonuje indywidualnie, na podstawie własnego cennik montażu poszczególnych części dachu. Dekarstwo jest trudnym fachem, ale opłacalnym jeżeli ktoś staje na wysokości zadania i oferuje najwyższą jakość wykonania.

Jeżeli chodzi o etat, dekarz może liczyć na zarobki między 3060 zł brutto do 5100 zł brutto. Średnia roczna w 2020 roku wynosiła 4060 zł brutto (źródło wynagrodzenia.pl). Dekarstwo należy do pracy o charakterze fizycznym. Zawód ten w Polsce wymaga siły fizycznej i rezolutności. Dobry dekarz nie może także bać się pracy wysokości i ważna sprawa, nie może mieć problemów z równowagą. Oferty pracy dla dekarza znajdziemy na popularnych serwisach internetowych, ale także dzwoniąc do lokalnych firm. Każdy dekarz z odpowiednimi umiejętnościami jest chętnie zapraszany do współpracy.