Rynny deszczowe i rury spustowe mają za zadanie odprowadzać wodę deszczową i wodę z roztopów z dala od fundamentów domu. Pomaga to zachować integralność konstrukcji budynku. Użycie rynien przeciwdziała erozji gleby, uszkodzeniom bocznicy i przeciekom w piwnicy. Przy odrobinie wysiłku i odpowiednich narzędziach możesz wykonać montaż rynien samodzielnie. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak zamontować rynny.
Spis treści:
Jak zamontować rynny
W przypadku domów budowanych w naszym często nawiedzanym przez deszcze kraju, rynny deszczowe i rury spustowe są niezbędne do zbierania i odprowadzania wody z dachów. Bez nich woda niszczyłaby glebę wokół fundamentów, rozpryskiwała brud na elewacje i prawdopodobnie zalewałaby piwnice pod budynkiem. Dlatego warto, byś dowiedział się jak poprawnie zainstalować elementy systemu rynnowego.
Montaż rynien — co warto wiedzieć?
Instrukcja montażu rynien, którą znajdziesz poniżej, obejmuje montaż rynien z lekkiego tworzywa.
Aby sprawnie zamontować system rynnowy:
- Napraw wszelkie uszkodzenia okapu przed zainstalowaniem rynien.
- Tymczasowo przymocuj środek długiego odcinka rynny, następnie zabezpiecz jej końce, aby zapobiec uszkodzeniom.
- Warto poprosić kogoś o pomoc w montażu rynien. Kilkumetrowe rynny są trudne do samodzielnego manewrowania nimi.
- Rozważ zainstalowanie osłon rynnowych, aby zapobiec przedostawaniu się zanieczyszczeń do rynien.
- Podczas samodzielnego montażu rynien dbaj o swoje bezpieczeństwo. Poproś kogoś o asekurację, gdy wspinasz się po drabinie.
Montowanie systemu rynnowego krok po kroku
1. Przygotuj się do montażu rynny deszczowej
Zanim zaczniesz, znajdź miejsce na odpływ rur spustowych (powinien znajdować się w najniższym punkcie orynnowania). Zagwarantuje to odpowiedni spadek rynny i w efekcie właściwe odprowadzanie wody.
Na początek zaznacz miejsca na dwa haki rynnowe w najbardziej skrajnych punktach. Następnie przeciągnij między nimi sznurek, aby wyznaczyć położenie pozostałych haków rynnowych (maksymalnie co 60 cm). Haki powinny być oddalone co najwyżej 15 cm od łączeń, odpływów i innych miejsc tego typu. To zapewni rynnie stabilność.
2. Jak zamontować rynny? – zmierz długość dachu
Rynny deszczowe powinny być dopasowane do powierzchni połaci dachowej i przebiegać przez całą długość dachu, kończąc się rurą spustową. Jeśli rynna mierzy więcej niż 12 m, ustaw ją tak, aby opadała od środka, skierowana w stronę odpływu na każdym końcu. Jeśli rynna jest krótsza, niech opada w jedną stronę.
3. Ustal wysokość rynien
Teraz powinieneś wyznaczyć wysokość, na której będą znajdować się rynny. To bardzo ważny moment, ponieważ zbyt wysoko zawieszona rynna będzie sprzyjać zachlapywaniu elewacji, zbyt nisko zainstalowana może być przyczyną uszkodzeń elewacji na przykład wskutek działalności zalegającego na dachu śniegu.
4. Wykonaj wstępny montaż rynien
Sekcje rynnowe zamontuj wstępnie, gdy są na ziemi, aby zapobiec przypadkowym uszkodzeniom.
System rynnowy powinien wystawać co najmniej połową swojej szerokości poza zakończenie dachu. Rynna powinna być umieszczona około 2 cm pod linią będącą przedłużeniem płaszczyzny dachu (gwarantuje to swobodny odpływ wody z dachu).
Zadbaj o to, aby nachylenie elementów systemu wynosiło 5 mm na metr. Planując odpływy, pamiętaj, że jeden odpływ jest w stanie zebrać wodę maksymalnie z 12 metrów rynny.
5. Zamontuj uchwyty (haki)
Uchwyty powinieneś zamontować bezpośrednio do deski czołowej, łat dachowych, płyty warstwowej lub krokwi. Uchwyty (obejmy) powinny być montowane w odpowiedniej odległości od siebie, aby rynna była stabilna.
6. Wykonaj mocowanie rynny
Przed założeniem rynien na obejmy, przytnij je na odpowiednią długość. Następnie wytnij odpowiednio szerokie otwory na zamontowanie rur spustowych (rury powinny być dobrze dopasowane). Do przyłączenia rury spustowej do rynny, użyj kolanek.
Jak zamontować rynny do płyty warstwowej?
Nie wszystkie powierzchnie, do których montuje się rynny, są takie same. Stąd pojawiają się pytania, jak zamontować rynny do płyty warstwowej. Do produkcji tego rodzaju płyty wykorzystywana jest np. wata mineralna i styropian, co narzuca nieco inne podejście przy montażu orynnowania (nie powinno się używać standardowych mocowań). Haki i inne elementy są dostosowane do tego konkretnego podłoża. Specjalny system mocowania powoduje, że orynnowania na płycie warstwowej jest nie tylko możliwe, ale również zapewnia skuteczną ochronę dachu przed zalegającą na nim wodą.
Montaż rur spustowych
Podczas montażu systemu rynnowego ważnym etapem jest montaż rur spustowych. Najważniejszy jest prosty przebieg rury w dół od wylotu do odpływu. Jeśli w obecnych rurach spustowych zauważysz pęknięcia, to znak, że mogły poluzować się wsporniki. Być może sam wiek rur spustowych jest powodem pękania połączeń i spływania wody po ścianie, a w rezultacie zawilgocenia budynku. Montaż nowej rury spustowej można wykonać samemu według następujących kroków:
- Wypoziomuj rurę spustową za pomocą poziomicy.
- Ustal położenie wspornika (obejmy).
- Wywierć każde z zaznaczonych miejsc na głębokość wystarczającą dla nowych wkrętów (około 110% długości kołka).
- Włóż kołki ścienne rozporowe o odpowiedniej wielkości do wywierconych otworów i wbij je.
- Zamocuj obejmę na miejscu za pomocą śrub. Upewnij się, że każda śruba jest mocno dokręcona.
- Rury spustowe zamocuj w obejmach, następnie wpasuj je w zamontowane rynny.
Montaż systemu rynnowego może być zbyt trudny dla jednej osoby. Ze względów bezpieczeństwa poproś kogoś, kto pomoże Ci zamontować system rynnowy.