Jesteś właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego i zastanawiasz się nad wymianą dachu? Taka inwestycja może się wiązać z dużymi kosztami, zwłaszcza przy rosnących stale cenach materiałów budowlanych oraz robocizny. Warto wiedzieć, że wymianę pokrycia dachowego można odliczyć od podatku, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej. Jak to zrobić najszybciej i jakie są obowiązujące obecnie przepisy? Warto zapoznać się z artykułem, żeby wszystko zrobić z głową. Najważniejsze jest prowadzenie dokumentacji projektowej związanej z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Zbieranie wszelkich faktur zarówno za materiały budowlane, jak i za wykonane usługi, a także zapoznanie się z rozporządzeniem w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
Spis treści:
Czy wymiana dachu to termomodernizacja budynku mieszkalnego?
Ulga termomodernizacyjna z całą pewnością według rozporządzenia ministra inwestycji i rozwoju przysługuje w przypadku takich działań jak wymiana węzła cieplnego, montaż kotła gazowego kondensacyjnego, wykonanie nowej instalacji wewnętrznej ogrzewania, zamontowanie pompy ciepła, kolektora ciepła, czy ogniwa fotowoltaicznego. Jednak jak wygląda kwestia z termomodernizacją dachu?
Odliczenie przysługuje w przypadku docieplenia przegród budowlanych, a także wszystkich działań mających na celu zmniejszenie strat energii pierwotnej. W związku z tym wydatki, jakie generuje wymiana dachu czy wymiana stolarki zewnętrznej np. jak i koszty związane z ułożeniem nowego pokrycia dachu możemy odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Będą to wydatki poniesione na zakup elementów drewnianych oraz wełny do izolacji, membrany izolacji, czy orynnowania, a także prace związane z dociepleniem dachu styropianem. Wszystko to działania prowadzące do ocieplenia przegrody budowlanej. Jeśli usuwamy stare pokrycie dachu, kosztów związanych z usunięciem starego pokrycia nie będziemy mogli odliczyć od podstawy obliczenia podatku, ale koszty związane z ewentualną wymianą uszkodzonych desek na nowe już tak. Tak samo wygląda to w przypadku kiedy wykonujemy demontaż źródła ciepła.
O czym musimy pamiętać, aby móc odliczyć poniesione wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego?
Wymiana dachu zdecydowanie wiążę się z obniżeniem strat energii i jego celem jest zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła. Tak jak, kiedy wykonujemy montaż systemu wentylacji mechanicznej czy kiedy zakładamy szczelne okna połaciowe wraz z kołnierzami. Musimy jednak pamiętać o tym, że z ulgi termomodernizacyjnej możemy skorzystać tylko w przypadku istniejącego budynku, a także, jeśli jesteśmy właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych.
Budynek mieszkalny jednorodzinny to według przepisów budynek stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Dodatkowo podatnik będący właścicielem domu jednorodzinnego musi zakończyć całą inwestycję w terminie trzech lat od momentu, kiedy poniesiono pierwszy wydatek na docieplenie przegród budowlanych. Kwota poniesiona to przedsięwzięcie, jak i wszystkie inne w danym budynku mieszkalnym nie może przekroczyć 53 ooo złotych. Oznacza to, że razem z wymianą dachu możemy w jednym roku wykonać inne działania. To na przykład montaż kotła olejowego kondensacyjnego czy wykonanie audytu energetycznego budynku.
Pamiętajmy, żeby zbierać wszystkie faktury związane z realizacją przedsięwzięcia. Dyrektor krajowej informacji skarbowej zaznacza, że z ulgi na przedsięwzięcie termomodernizacyjne dotyczy podatnika podatku dochodowego, który opłaca podatek według skali podatkowej, 19% stawki podatku oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Wszystkie wydatki poniesione w celu pokrycia kosztów realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych podatnicy podatku dochodowego odliczają do końca roku podatkowego, w którym zostały zakończone wszelkie prace.
Na jakie działania poza wymianą dachu przysługuje ulga termomodernizacyjna?
Z ulgi termomodernizacyjnej możemy skorzystać w wielu przypadkach, w których ulepszamy budynek mieszkalny i następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię w celu ogrzewania. Jest to:
– uruchomienie i regulacja źródła ciepła,
– wymiana drzwi balkonowych i drzwi zewnętrznych,
– inwestycja w system wentylacji mechanicznej,
– wykonanie analizy termograficznej budynku,
– wykonanie przyłącza do sieci gazowej lub ciepłowniczej,
– zakup zbiornika na gaz lub olej,
– docieplenie płyt balkonowych i fundamentów,
– ekspertyza ornitologiczna i chiropterologiczna.
Jeśli zastanawiasz się nad jednym z tych działań, warto zdecydować się na jego realizację i starać się o zwrot kosztów, jakie zostaną poniesione. Działania termomodernizacyjne zdecydowanie wpłyną na kondycję budynku. Sprawią, że dom jednorodzinny będzie bardziej ekonomiczny, a prawidłowy wybór materiałów budowlanych i fachowców zdecydowanie ułatwi cały proces.