Czy komunikacja dachowa jest niezbędna?

Czy komunikacja dachowa jest niezbędna?

Dach domu wymaga okresowych przeglądów i napraw. Aby się po nim bezpiecznie poruszać, warto rozważyć montaż komunikacji dachowej. W tym artykule tłumaczymy, czym jest, i jak ją zaprojektować, aby jak najlepiej spełniała swoją funkcję.

Do czego służy komunikacja dachowa?

Komunikacja dachowa to nic innego, jak system elementów pokrycia dachowego, które umożliwiają bezpieczne poruszanie się po nim. Projektując dach, powinniśmy pamiętać, że będzie on wymagał stałej obsługi. Bo poza standardowymi pracami konserwatorskimi, dach trzeba będzie odwiedzać także w celu czyszczenia kanałów wentylacyjnych i grzewczych, montażu paneli fotowoltaicznych lub czyszczenia rynien. Do elementów komunikacji dachowej będziemy zaliczać: stopnie kominiarskie, ławy kominiarskie oraz drabiny śniegowe. Wybór odpowiednich akcesoriów będzie uzależniony w głównej mierze od rodzaju dachu.

Czy montaż komunikacji dachowej jest obowiązkowy?

Choć zaprojektowanie komunikacji dachowej wiąże się bezpośrednio z bezpieczeństwem, to nie jest ona elementem obowiązkowym. Rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury określa, w jakich sytuacjach komunikacja dachowa jest konieczna. Po pierwsze, montaż stopni kominiarskich będzie obowiązkowy, na dachu o kącie nachylenia powyżej 25 %. Również, kiedy dach jest wykonany z łamliwego materiału, np. szkła konieczne będzie zamontowanie komunikacji dachowej.

W innych przypadkach elementów komunikacji nie wymagają obowiązujące przepisy. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy z nich rezygnować. Mając na uwadze własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo fachowców, którzy będą poruszać się po dachu, warto rozważyć instalację odpowiednio dopasowanej komunikacji dachowej.

Prace na dachu.

Jak rozplanować komunikację dachową?

Najlepiej, kiedy komunikacja dachowa powstaje razem z projektem dachu. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim jesteśmy w stanie dobrać odpowiednie akcesoria dachowe do jego kąta nachylenia oraz rozmieszczenia najważniejszych punktów na dachu, takich, jak komin lub kolektory solarne. Warto wziąć pod uwagę swobodę wejścia na schody kominiarskie z drabiny lub wyłazu dachowego.

Włączenie do projektu komunikacji dachowej ma jeszcze jedną znaczącą zaletę — obniża koszty późniejszych prac. Niestety ingerencja w dach po jego zamontowaniu, zawsze będzie się wiązać z bardziej skomplikowaną pracą dekarza oraz z niebezpieczeństwem przerwania jego szczelności. Dodatkowo dochodzi kwestia wyboru odpowiednich elementów. Fachowcy rekomendują zakup elementów komunikacji dachowej, pochodzących od tego samego producenta co, np. pokrycie dachowe. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystkie akcesoria będą kompatybilne i będą tworzyć spójna estetyczną całość.

Nie bez znaczenia ma także kwestia wizualna. Planując rozmieszczenie komunikacji dachowej na etapie projektu, jesteśmy w stanie dopasować ją do stylu dachu i rozmieścić w sposób, który nie będzie zbyt widoczny.

Komunikacja dachowa — jakie elementy ją tworzą?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, na system komunikacji dachowej składają się ławy kominiarskie, stopnie kominiarskie, drabiny dachowe, pomosty kominiarskie, a także systemowe dachówki pośrednie. Pokrótce opiszemy, każdy z wymienionych elementów.

Ławy kominiarskie to elementy, które służą do poruszania się po dachu w poziomie. Najczęściej montuje się je w pobliżu punktów, gdzie mogą być prowadzone prace konserwatorskie. Zaleca się, aby ławy były wykonywać z ażurowego materiału, który ogranicza osadzanie się na nich śniegu. Ważne także, aby posiadały powłokę antypoślizgową. Długość ławy można dopasować do indywidualnych potrzeb.

Stopnie kominiarskie montuje się zazwyczaj od krawędzi dachu do miejsc strategicznych, np. w do komina. Służą do poruszania się w pionie, czyli z dołu na górę, i z góry na dół. Bardzo często do stopni kominiarskich dołącza się uchwyty, które umożliwiają podtrzymywanie się podczas wchodzenia na dach. Stopnie montuje się do łat lub poszycia krokwi, dlatego ich instalowanie po położeniu dachu może być kosztowne i czasochłonne.

Drabina dachowa to element, który może być ruchomy, lub przytwierdzony do dachu na stałe. Najczęściej wykorzystuje się ją do wszelkich prac konserwatorskich na pochyłych dachach.

Pomosty kominiarskie Są montowane do dachów na stałe. Służą do poruszania się po dachu równolegle do kalenicy. Najczęściej są wykorzystywane do prac konserwatorskich lub wykonywania drobnych napraw.

Dach komin - komunikacja dachowa.

Systemowe dachówki pośrednie wykorzystuje się na dachach pokrytych dachówką cementową lub ceramiczną. Są to specjalne dachówki wyposażone w uchwyty, które umożliwiają instalację, np. ław lub stopni kominiarskich. W przypadku dachówek cementowych są to elementy wykonywane z cementu, a dla dachówek ceramicznych z aluminium.

Jako jeden z elementów komunikacji dachowej warto wymienić także wyłaz dachowy, który umożliwia bezpieczne wejście na dach z wnętrza domu. Warto także podkreślić, że wyłaz pełni także funkcję przeciwpożarową oraz jest dodatkowym punktem światła, który doświetla poddasze.