Remont poddasza, jest to etap prac wykończeniowych, które wykonujemy z reguły, gdy dolna powierzchnia domu jest już wyremontowana i zamieszkała. Bywają także sytuację, że decydujemy się na adaptację poddasza – strychu, który do tej pory nie był częścią mieszkalną. Konieczne jest wstawienie okien dachowych i ich zabudowa. Do wstawienia okien dachowych sugerujemy wezwanie specjalistów, ponieważ niezwykle istotne jest odpowiednie wycięcie otworów, szczelny montaż i izolacja. Zabudowa okna dachowego to już czynność, którą przy podstawowych umiejętnościach remontowych jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie. Konieczna jest jednak prawidłowa wiedza jak to zrobić. Poniżej prezentujemy instrukcję zabudowania wnęki okiennej krok po kroku.
Spis treści:
Zabudowa okna dachowego – przygotowania
W pierwszej kolejności musimy odpowiednio przygotować materiały, wykonać pomiary i przeanalizować wszystkie parametry. Zabudowę możemy zrobić przy pomocy profili UD oraz płyt gipsowo-kartonowych. Wówczas przestrzenie wypełniamy wełną mineralną. Możemy także użyć gotowych elementów zabudowy, czyli tak zwany stelaż systemowy, który sprzedają także producenci okien. Niezależnie, którą wersję wybierzemy, pamiętajmy, że zabudowa musi być odpowiednio wykonana. Przy złej izolacji, zbyt cienkiej warstwie wełny mineralnej w okresie zimowym okno może przemarzać. Odpowiednie izolowanie jest także ważne latem, kiedy podczas dużych upałów na poddaszu panuje tropikalny klimat.
Od okna dachowego oczekujemy także odpowiedniego naświetlenia. Obróbka okien wyznacza nam kont i miejsce padania promieni słonecznych. Zbierzmy niezbędne informacje i uniknijmy, takich wad remontując pomieszczenia na poddaszu. Ponieważ najpopularniejsza forma zabudowy okna dachowego to obudowa z płyt gipsowo-kartonowych podpowiadamy poniżej jak krok po kroku ją wykonać.
Krok 1 – stelaż z profili stalowych
Pierwszy krok to wykonanie stelaża z profili stalowych. Najlepsze mogą się okazać profile typu UD i CD. Montując profile do konstrukcji dachu, pamiętajmy o odpowiednim kierunku przykręcenia stalowych profili. Górna krawędź profili powinna być równoległa do podłogi. Jeśli zaś chodzi o krawędź dolną, powinna znajdować się prostopadle do podłogi. Natomiast płaszczyzny boczne profili muszą być prostopadłe do okna. Pamiętajmy dolna prostopadła, a górna równoległa, to ważne. Montaż stalowych profili w ten sposób przy zabudowie okna połaciowego zapewnia lepszy dostęp światła słonecznego. Jednak przy takim ułożeniu, wnęka na warstwę wełny mineralnej pod oknem może być zbyt wąska. Za mała ilość wypełnienia może prowadzić do przemarzania zimą.
Żeby nie miało to miejsca, górną i dolną płaszczyznę glifu musimy przygotować prostopadle do okna (na szerokości między 6 a 8 cm) i następnie załamać. Sprawi to, że warstwa izolacji przy oknie będzie odpowiednio szeroka. Żeby to się udało, przy montażu profili skosy z oknami musimy potraktować tak, jakby ich tam w ogóle nie było.
Krok 2 – wypełnienie szczelin
Gdy stelaż okna jest gotowy, możemy przystąpić do wypełnienia szczelin między profilami wełną mineralną lub innym materiałem izolującym. Zachowajmy przy tym ostrożność. Nośmy grube rękawice ochronne oraz załóżmy okulary chroniące oczy. Zabudowę okna należy odpowiednio uszczelnić, aby w okresie zimowym okolice okna nie przemarzały. Zadbajmy o to, aby wełna pod płyty gipsowo-kartonowe była równomiernie rozłożona w każdej szczelinie.
Krok 3 – przykręcenie płyt gipsowo-kartonowych
Kolejny etap to przykręcenie płyt gipsowo-kartonowych. Konieczne jest precyzyjne wymierzenie okna dachowego i wycięcie odpowiedniego otworu w płycie. W pierwszej kolejności montujemy płyty do nadproża. Potem dopiero przechodzimy do przykręcenia powierzchni bocznych. Na samym końcu przykręcamy dolną krawędź.
Krok 4 – gruntowanie, szpachlowanie
Krok czwarty to odpowiednie gruntowanie. Prawidłowe wykończenie obudowy okna to także zagruntowanie płyt gipsowo-kartonowych. Przed położeniem masy szpachlowej należy dwukrotnie zagruntować powierzchnię każdej płyty. Gdy ściany będą już suche, nasze wykończenie traktujemy masą szpachlową. Powinniśmy także wykończyć narożniki przy użyciu aluminiowych profili narożnikowych.
Krok 5 – malowanie
Ostatni etap prac to wykończenie ścian poprzez malowanie. Dobrze, gdy jeszcze raz zagruntujemy powierzchnie szpachlowane. Pamiętajmy, że masa szpachlowa musi być już sucha, wygładzona i odkurzona. Możemy teraz przejść do pomalowania ściany wokół okna lub całego pomieszczenia. Nasze poddasze nabierze teraz z pewnością wyjątkowego charakteru. Zwróćmy uwagę na odpowiednią aranżację. W internecie znajdziemy wskazówki, jak należy ustawić meble wewnątrz pomieszczenia ze skosami, aby było wygodnie, praktycznie i przytulnie.
Zabudowa okna dachowego – inne sposoby
Najpopularniejsza obudowa okienna to opisany przez nas stelaż z profili aluminiowych, płyt gipsowo-kartonowych wraz z wypełnieniem wełną mineralną. Istnieją jeszcze zabudowy za pomocą szpalet. Szpalety to gotowy system wykończenia gifu. Ma na celu estetyczne wykończenie otworu okiennego. Są to gotowe elementy z płyt drewnianych lub tworzywa PCV. Wykończenie okna, gdy mamy gotowe obudowy jest dość proste i sprawdzi się, jeżeli do wykańczamy tylko sam otwór okienny, a nie całą powierzchnię ścian na poddaszu. Producentów takich wyrobów szukajmy wśród firm wykonujących nasze okna. Także w marketach budowlanych znajdziemy szpalety.
Jeżeli jednak nie mamy doświadczenia w remontowaniu i budowaniu stelaży, skorzystajmy w tym celu z usług specjalistów. Praca z płytami i profilami nie każdemu może odpowiadać. Dlatego jeśli nie czujemy się na siłach i mamy obawy co do wykonanego przez nas rusztu znajdźmy pomoc wśród specjalistów.