Okna dachowe — przegląd oferty rynkowej

Okna dachowe — przegląd oferty rynkowej

Okna dachowe stanowią stylowy i praktyczny dodatek do każdego domu. Zapewniają mnóstwo naturalnego światła i wentylację w przekształconych loftach i pomieszczeniach mieszkalnych na poddaszu. Właściwie dobrane okna dachowe uświetnią Twoje poddasze, powodując, że będzie nie tylko funkcjonalne, ale również przytulne.

Wybierając okna dachowe, należy zwrócić uwagę na to, czy będą one trwałe i ekonomiczne. Do dyspozycji masz różnorodne rozmiary i pokrycia, możesz wybrać również wersję kolorystyczną taką jak naturalne drewno lub biel.

Okna dachowe powinny być tak dobrane, aby uniknąć naruszania przestrzeni życiowej. Znajdziesz opcję nadającą się do dachów o niskim nachyleniu i niewielkiej przestrzeni na poddaszu. Dzięki temu nadal będziesz mógł korzystać z naturalnego światła dziennego. Dodanie okien dachowych może natychmiast wpuścić naturalne światło do rozjaśnienia pomieszczeń bez zajmowania cennej powierzchni podłogi.

Chociaż doskonale nadają się do adaptacji na poddasze, mogą być również używane do oświetlania ciemniejszych pomieszczeń i korytarzy w domu. Wybór odpowiedniego okna pomoże Ci w pełni wykorzystać naturalne źródła światła.

Okna dachowe — sposób otwierania

Już na etapie projektowania właściciel domu powinien podjąć decyzję na temat tego, jak powinny się otwierać okna dachowe. Funkcjonalność i komfort użytkowania okien powinny być tutaj na pierwszym miejscu. Który sposób otwierania wybrać?

Górny sposób otwierania okna dachowego

To rozwiązanie dla okien nisko zamontowanych, ponieważ aby je otworzyć powinny mieć nisko zamontowany uchwyt. Górny sposób otwierania okna powinny również wybrać osoby, którym zależy na dobrej widoczności przestrzeni znajdującej się za oknem. Dlatego będzie to dobry wybór w domach znajdujących się w szczególnie urokliwej okolicy, w miejscu wypoczynkowym itp. Wybierając ten typ okna, możesz planować umeblowanie pokoju bez potrzeby martwienia się o niepotrzebne zajmowanie przestrzeni pod oknem.

Okna dachowe górne otwieranie — drewniane

Wersję drewnianą okien dachowych warto zamontować na poddaszu, w którym więźba dachowa również jest wykonana z drewna. Takie okna po pierwsze będą z nią bardzo dobrze współpracować, po drugie, idealnie wkomponują się w klimat pomieszczenia. Okna dachowe z drewna mają swój charakter, który powoduje, że pomieszczenie staje się jeszcze bardziej przytulne.

Okno dachowe drewniane otwierane do góry to koszt od 1688 zł za okno w typie Velux Standard GLL 1061 z energooszczędnym pakietem 3-szybowym do 2818 zł za wersję Premium z szybą energooszczędną GGL 3068, która zapewni stałą cyrkulację powietrza oraz ochronę przed każdą pogodą.

Otwarte okno dachowe drewniane.

Okna dachowe górne otwieranie – drewniano-poliuretanowe

Okno drewniano-poliuretanowe idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach, w których spodziewasz się zwiększonej wilgotności (łazienka, kuchnia). Obecna w oknach konstrukcja ThermoTechnology™ to gwarancja trwałości i stabilności. W tej kategorii dostępna jest cała gama okien Velux od wersji Standard GLU 0061 (od 2176 zł) do wersji okna dachowego z szybą energooszczędną GGU 0068 (od 3607 zł).

Dolny sposób otwierania okna dachowego

Taki rodzaj otwierania okna dachowego sprawdzi się, gdy okno montowane jest wysoko (np. z powodu wysokiej ścianki kolankowej). Warunkiem jest jednak to, że przy oknie nie mogą stać żadne meble ani sprzęty. Ograniczyłyby dostęp do dolnej klamki (która zamontowana jest na środku ramy). Zaletą takiego rozwiązania jest to, że możesz swobodnie wpatrywać się w usłane gwiazdami nocne niebo lub obserwować na nim wschodzące słońce.

Okna dachowe dolne otwieranie — drewniane

Te okna sprawdzą się doskonale w pomieszczeniu w stylu eko lub skandynawskim. Wysokiej jakości, lakierowane i impregnowane drewno zapewni nie tylko piękny wygląd, ale również trwałość. W wersji Standard GLL 1061B (od 1688 zł) oprócz ergonomicznej klamki na dole okna możesz korzystać ze zintegrowanej wentylacji, która powoduje, że powietrze dopływa do wnętrza nawet przy zamkniętym oknie. Wybierz wersję Standard PLUS GLL 1064B (od 2232 zł), jeśli zależy Ci na odcięciu hałasu za oknem. Okno wyposażone jest w funkcję redukcji hałasu zewnętrznego i szumu deszczu. Powłoka łatwozmywalna na szybie zewnętrznej w tym modelu pozwoli łatwiej utrzymać okna w czystości. Okno dachowe Velux klapowo-obrotowe GPL 3068 będzie idealne dla Ciebie, jeśli oprócz możliwości panoramicznego widoku, oczekujesz od okna, że będzie otwierało się pod kątem 45 stopni.

Okna dachowe dolne otwieranie – drewniano-poliuretanowe

Te okna dachowe Velux to propozycja dla osób, które cenią spokój, trwałość, ale jednocześnie chcą dbać o właściwą cyrkulację powietrza w pomieszczeniach narażonych na zwiększoną wilgotność. Cechą wspólna wszystkich modeli jest niewymagający konserwacji rdzeń drewniany pokryty poliuretanem. Możesz wybrać okno dachowe Velux Standard GLU 0061B, które zapewni właściwą cyrkulację powietrza. Bez względu na to, czy okno jest otwarte, czy zamknięte (od 2176 zł). Z kolei okno dachowe Velux klapowo-obrotowe GPU 0068 (od 4707 zł) to propozycja dla osób, które potrzebują okna, któremu niestraszna żadna pogoda, a przy tym niewymagającego konserwacji. Ten model ma jeszcze jedną przydatną cechę — jego skrzydło unosi się do kąta 45 stopni.

Okna dachowe - montaż.

Okna dachowe Velux – kategoria Więcej Przestrzeni

To rozwiązania typu balkon dachowy GDL CABRIO®, okno balkonowe, lukarna dachowa, okno kolankowe oraz elementy doświetlające. Tutaj znajdziesz rozwiązanie m.in. na dodatkowe doświetlenie pomieszczenia pod dachem.