Jak udekorować okna dachowe, aby były praktyczne i przyciągały wzrok?

Jak udekorować okna dachowe, aby były praktyczne i przyciągały wzrok?

Urządzając wnętrze na poddaszu, nie powinniśmy zapominać o szczegółach, które nadają pomieszczeniom charakteru. Jednym z takich detali są ozdoby w oknach dachowych, które nie tylko sprawiają, że pokój wygląda lepiej, ale również pełnią funkcję ochronną. Promienie słoneczne, owady, czujny wzrok sąsiadów — wystarczy udekorować okno dachowe, aby osłonić się przed niechcianymi czynnikami zewnętrznymi.

Jakie systemy okienne najczęściej spotkamy na poddaszu?

Okna dachowe można dekorować w różny sposób, w zależności od systemu, jaki został użyty w konkretnym modelu. Bardzo często montowane są okna dachowe na skosach sufitu. Jest to jeden z najbardziej regularnych i najczęściej spotykanych modeli. Wyróżniamy także okna pionowe, które są równie często spotykane, ale także poziome. Montowane są one w sufitach pomieszczeń, do których nie dochodzi naturalne światło dzienne.

Mogą też występować kształty nieregularne, które produkowane są najczęściej na wymiar. Do takich okien dachowych trudno jest dobrać odpowiednie dekoracje, najczęściej także trzeba je zamówić, podając rozmiar.

Jak udekorować okna dachowe? Jaka dekoracja sprawdzi się najlepiej?

Okna dachowe można dekorować tak samo, jak te zwykłe na bocznych ścianach budynku. Przeznaczone są do tego specjalne materiały, które tworzone są z myślą o nieco innym ułożeniu i przeznaczeniu niż standardowe firany czy zasłony, jakimi spotykamy się na co dzień. Okno dachowe może występować w dowolnym rozmiarze, tak samo, jak wykorzystana ozdoba.

Jeśli jesteśmy fanami stylu glamour, idealnie sprawdzą się do tego zasłony. Dekoracja oprócz pięknego i estetycznego wyglądu powinna posiadać również szereg praktycznych funkcji. Tutaj idealnym wyborem będą rolety rzymskie, które chronią przed słońcem i dodatkowo pozwalają schłodzić przestrzeń w upalny dzień. Rolety rzymskie najlepiej jest wybierać w neutralnych, jasnych kolorach, które będą odbijały promienie słoneczne.

Roleta rzymska może również zablokować promienie wpadające do pomieszczenia, jeżeli tego właśnie od niej oczekujemy. Wystarczy wybrać odpowiedni kolor oraz poziom zaciemnienia. Jeżeli zależy nam na estetyce dekoracji, to również mamy dobrą informację. Rolety mogą zostać uszyte z tych samych materiałów, z których tworzy się firanki i zasłony. Dzięki temu aranżacja wnętrza jest spójna. Tkaniny, z których wykonuje się ozdoby do okien na dach, są różnorodne i spełniają różne funkcje.

Okna dachowe - otwarte.

Przyciągające wzrok i… czyste okna!

Aby pomieszczenie wyglądało efektownie, możemy zdecydować się na zasłony posiadające plisy lub zestaw firan na skosy, które stworzą grę światła. W pokoju dziennym również świetnie sprawdzą się opadające na ścianie plisowane firany. Jasne kolory będą też odbijały słońce, dzięki czemu pomieszczenie nie będzie się przegrzewać. Jest to bardzo ważne, ponieważ poddasze to najczęściej najcieplejsze miejsce w każdym domu.

Innym praktycznym rozwiązaniem, jak udekorować okna dachowe, są żaluzje. W dowolnym momencie pozwalają na rozjaśnienie i zaciemnienie pomieszczenia. Dodatkowo chronią przed nadmierną ilością gorącego słońca, które podnosi temperaturę powietrza w sypialni czy salonie. Powierzchnia mieszkania powinna być utrzymana w komfortowej dla lokatorów temperaturze, która sprzyja pracy czy wypoczynkowi.

Jak myć okna dachowe?

Oczywiście wszelkiego typy dekoracje okna nie będą robiły oczekiwanego wrażenia, jeżeli sama jego powierzchnia nie będzie lśniąco czysta. Jak więc umyć okna dachowe? Niektórzy twierdzą, że jest to uciążliwe zadanie. Pamiętaj o tych kilku ważnych sprawach:

do mycia używaj miękkiej ściereczki i wody z odrobiną detergentu

mycie zacznij od przetarcia ramy

okna obrotowe i uchylno-obrotowe bez problemu umyjesz z zewnątrz, wystarczy je obrócić

w przypadku okien uchylnych konieczne może być wypięcie ich z zawiasów, aby umyć powierzchnię zewnętrzną

Jakie tkaniny najlepiej ozdobią okno dachowe?

Najbardziej praktyczne są jasne kolory, które delikatnie odbijają promienie. Pomaga to utrzymać przyjemną temperaturę w pomieszczeniu, a dodatkowo sprawia, że jest jasno i przyjemnie. W pomieszczeniach z oknami dachowymi bardzo często jest mało miejsca, dlatego szczególnie ważne jest utrzymanie tam komfortowej temperatury.

Znajdziemy również wiele tkanin dekoracyjnych, które urozmaicą wnętrze takie jak sypialnia, czy salon, a dodatkowo ożywią meble i ściany. Świetnie prezentują się również drewniane okiennice, które wyglądają bardzo stylowo i nadają charakteru całej elewacji. W każdej momencie ochronią nas przed wpadającym światłem, a dodatkowo są dobrym rozwiązaniem podczas burzy czy silnego wiatru.

Wybierając grube rolety i żaluzje, musimy liczyć się z tym, że ich długotrwała ekspozycja na słońce może powodować niszczenie. Nie tylko będą się wyginały, ale mogą również pękać. Niektórzy, aby ochronić się przed słońcem i gorącym powietrzem umieszczają za oknem dachowym praktyczne markizy.

Jak udekorować okna dachowe - żaluzje.

Czy okna dachowe mogę mieć niestandardowe kształty?

Kształt, jaki posiada okno dachowe w pokoju na poddaszu to przede wszystkim inwencja twórcza architekta czy projektanta wnętrz. Z jednej strony okna na poddaszu powinny być klasyczne i pasujące do reszty aranżacji, jednak warto czasem pomyśleć o czymś bardziej ekstrawaganckim. Jest to szczególnie ważne, gdy chcemy przyciągnąć wzrok lub wyróżnić nasz dom na tle innych w okolicy.

Tradycyjne zasłony czy rolety mogą być zastępowane przez folie okienne, które powodują zaciemnienie. Jest to opcja, która cieszy się coraz większą popularnością. Dzięki niej wszelkiego rodzaju ozdoby okienne stają się zbędne. Nie wymagają one montażu karnisza i nie zakłócają aranżacji wnętrza. Spełniają podobną funkcję do rolet rzymskich, które blokują światło wpadające do pomieszczenia.