Okna dachowe za wysoko od podłogi. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Okna dachowe za wysoko od podłogi. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Prawidłowy montaż okna dachowego dla wielu osób może stanowić duże wzywanie. Zwłaszcza że jego projekt należy przygotować już na etapie projektowania. Dobrze wykonany montaż pozwoli na optymalne doświetlenie pomieszczenia oraz bezpieczeństwo jego użytkowania. Co jednak zrobić, kiedy okno zamontowane za wysoko? Na to pytanie odpowiemy w tym artykule.

Na jakie wysokości montować okna dachowe?

Najlepszą metodą na uniknięcie problemów ze źle zamontowanym oknem jest precyzyjnie przygotowany projekt, a następnie montaż okna zgodnie ze sztuką dekarską. Mało tego wysokość umieszczenia okien na poddaszu reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury (Dz. U. nr 75 poz. 690). Według tego dokumentu, okna dachowe można umieścić na dwóch wysokościach.

Pierwsza z nich reguluje montaż okna dachowego w pomieszczeniu, którego wysokość wynosi poniżej 25 m od podłoża. W takim przypadku wysokość dolnej krawędzi okna powinna znajdować się 85 cm od podłogi. Natomiast jeżeli pomieszczenie ma wysokość powyżej 25 m, to okna dachowe należy zamontować na wysokości 110 cm.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury to nie jedyna norma, której należy przestrzegać. Zgodnie z DIN 5034-1 górna krawędź podczas montażu okna dachowego powinna znajdować się na wysokości co najmniej 220 cm. Ma to związek z odpowiednim doświetleniem pomieszczenia bowiem, im okno zamontujemy wyżej, tym więcej światła będzie przez nie wpadać.

Wysokość montażu okien dachowych reguluje także treść przepisów Instytutu Techniki Budowlanej. W dokumencie nr 343/96 możemy znaleźć informację na temat prawidłowej wysokości okna z nawiewnikami. W tym przypadku dolna krawędź okna powinna znajdować się przynajmniej 200 cm nad podłogą.

Planując montaż, powinniśmy także wziąć pod uwagę, to, że okno dachowe będzie uzależnione od kąta nachylenia dachu. W tym przypadku im będzie on mniejszy, tym okna dachowe będą dłuższe i węższe, co znacznie wpływa na widoczność. Producenci w swojej ofercie mają okna dachowe przeznaczone zarówno do połaci o wąskim kącie nachylenia, np. od 15 do 55 stopni, jak i o szerokim, np. od 15 do 90 stopni.

Montaż okien dachowych a ich otwieranie

Podczas montażu okna na poddaszu nie powinniśmy zapominać o komforcie jego otwierania. Dlatego ważne jest, aby skonsultować z dekarzem wysokość zaproponowaną w projekcie. Może się bowiem zdarzyć, że projekt, choć zgodny z przepisami, nie będzie dostosowany do naszych potrzeb.

Jak zatem dobrać okno do wysokości, na jakiej zostanie zamontowane? Jeżeli chcemy otwierać okna za pomocą górnej klamki, to musimy pamiętać, aby dolną część ościeżnicy okna usytuować na wysokości od 80 do 130 cm. Wówczas będziemy mieć pewność, że okno będziemy mogli odtworzyć bez trudu.

Okna dachowe za wysoko - montaż.

Co w przypadku okien z klamką umieszczoną na dole? W takim przypadki musimy zamontować okna nieco wyżej. Dolna część ościeżnicy powinna znajdować się na wysokości między 130 do 150 cm. Taka wysokość pozwoli nam na bezproblemowe otworzenie okna, bez konieczności schylania się lub stawania na palcach.

Okna dachowe za wysoko — skutki źle zamontowanych okien

Nieprawidłowy montaż okien dachowych może wiązać się z wieloma kłopotami. Na forach branżowych można przeczytać wiele pytań właścicieli domów, których okna zamontowano na nieodpowiedniej wysokości, co niesie za sobą dalsze komplikacje. Przede wszystkim okno na konstrukcji dachu, które zostało umiejscowione na zbyt wysokim poziomie, sprawia, że mamy ograniczoną widoczność tego, co dzieje się na zewnątrz.

Dodatkowo okno, które znajduje na się dużej wysokości na dachu, bardziej nadaje się do doświetlania pomieszczenia, aniżeli do użytkowania. Dodatkowo wpływa to na estetykę pomieszczenia i możliwości adaptacyjne poddasza. Czy można coś zrobić, kiedy widzimy, że nasze okno dachowe zamontowano na nieodpowiedniej wysokości?

Co zrobić, kiedy wysokość okna dachowego została źle obliczona?

Jeżeli zauważymy, że wnęka okienna została źle przygotowana, mamy jeszcze szansę na jej obniżenie. Oczywiście pod warunkiem, że pozwala na to konstrukcja dachu. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, możemy poprosić dekarza o obniżenie ścianki kolankowej, a na górnej krawędzi, na której pierwotnie miała się znajdować ościeżnica utworzyć skos.

Otwarte okno dachowe.

Innym rozwiązaniem może być zakup okna z klamką zamontowaną u dołu. Ten prosty zabieg powinien ułatwić nam otwieranie i zamykanie naszych okien połaciowych. Takie rozwiązanie jest oczywiście przeznaczone dla osób, które jeszcze nie kupiły okien dachowych lub ich ponowny zakup jest tańszy niż inne rozwiązania konstrukcyjne.

Co jednak zrobić, kiedy nie pomoże nawet zmiana klamek? W niektórych przypadkach można rozważyć montaż dodatkowych okien, w miejscu, które pozwoli na ich swobodną obsługę. Oczywiście będzie się to wiązać z dodatkowymi wydatkami, koniecznymi do zakupu dodatkowych okien i pokrycia kosztów pracy dekarza. Jednak niekiedy jest to jedyne rozwiązanie, które pozwoli nam w pełni korzystać z atutów pomieszczenia na poddaszu.