Blacha na dachu ma szerokie zastosowanie głównie wśród gospodarczych pokryć dachowych. Pojawiają się oczywiście właściciele domów, którzy decydują się swoje dachy przykryć blachą, jednak popularność dachówki ceramicznej na zabudowie jednorodzinnej jest dominująca. Inaczej ma się sprawa przy zabudowie budynków przemysłowych, gospodarczych, produkcyjnych czy handlowych. Na rynku działa wiele firm usługowych, które profesjonalnie zajmują się wykonywaniem pokrycia dachu blachą. Jaki jest koszt ułożenia blachy na dachu? Jak wybrać odpowiednią firmę i na co zwrócić uwagę, żeby nie trafić na niesłownych partaczy? Spróbujemy Wam trochę podpowiedzieć.
Spis treści:
Wybór blachy na dach
Rozważania, o tym kto ma położyć nam dach już lepiej zacząć na początku planowania prac remontowych. Jeżeli stawiamy nowy budynek, sprawa najczęściej jest prosta, ponieważ z reguły pokrycie więźby dachowej wykonuje ta sama firma, która budowała nam budynek. Koszt robocizny staje się istotny, kiedy planujemy przekładkę dachu. Dlatego planując plan pracy remontowych, warto wybrać firmę, która podejmie się wykonania dachu. Fachowcy w pierwszej kolejności określą możliwy termin. Będziemy mieć pewność co do czasu na zamówienie i zgromadzenie wszelkich potrzebnych materiałów. Jeżeli montaż ma nastąpić za kilka miesięcy, nie ma potrzeby gromadzenia pod domem materiałów, które na długi czas będzie trzeba zabezpieczyć. Już na etapie gromadzenia materiałów fachowcy dokonają oględzin konstrukcji dachu i ocenią jego stan. Podpowiedzą czy więźba dachowa wymaga wymiany, czy można montować na tym co jest aktualnie.
Wybierając hurtownię lub sklep z blachą, zapytajmy, czy nie świadczą oni usług dekarskich. Biorąc firmę montażową w pakiecie z blachą, możemy liczyć na rabaty i pewność, że wszystko zostanie wykonane prawidłowo, z zaleceniami producenta. Istotne jest, aby przestrzegać wytycznych podczas budowy dachu, ponieważ w razie jakiś wad materiału będziemy mogli wystąpić o rozpatrzenie reklamacji.
Wybierając odpowiedni rodzaj blachy na dach, kierujmy się nie tylko estetyką zewnętrzną i ceną. Zwróćmy uwagę na przeznaczenia danego rodzaju pokrycia dachu, jaki powinien być pod daną blachę montaż rynien, wyciszenie, grubość. Istotne parametry blachy to jej grubość, grubość powłoki zabezpieczającej blachę oraz zastosowany środek antykorozyjny. Jeżeli budynek narażony jest na częste i silne podmuchy wiatru, musimy solidniej przymocować blachę i zadbać o jej odpowiednią jakość.
Rodzaje blachy na dach
Główne rodzaje blach z przeznaczeniem na dach, to blacha falista, blacha trapezowa, blacha na rąbek stojący i blacha płaska. Zanim nastąpi montaż więźby dachowej, albo jej renowacja powinniśmy zdecydować, który rodzaj pokrycia będzie dla nas odpowiedni. Nie ma znaczących różnic w przygotowaniu dachu pod montaż tych blach, nie mniej pozwoli nam to lepiej wymierzyć odległości i zgromadzić odpowiednie narzędzia. Także ekipy, które podejmą się robocizny dachu, powinniśmy dobierać pod kątem specjalizowania się w określonych typach pokryć.
Wady i zalety ułożenia blachy na dachu
Do niewątpliwych zalet pokryć dachowych z blachy należy ich szeroki wybór. Dosłownie do wyboru do koloru. Nie tylko mamy wiele możliwości koloru, ale także kilka rodzajów kształty i wzoru. Ponadto z biegiem lat, blacha to materiał, który nadaje się do ponownego malowania. Prawidłowy montaż blachy stanowi małe szanse wystąpienia przecieków. Dobrze położona blacha na zakładkę i użycie odpowiednich wkrętów farmerskich z uszczelniaczem zapewni nam suche poddasze. Blacha jest pewnym i stabilnym pokryciem, na który uzyskamy wiele lat gwarancji.
Jeśli natomiast chodzi o minusy, to do największych należy hałas, jaki jest wytwarzany podczas deszczu. Jeżeli kładziemy blachę na budynku przemysłowym, pod którym pracują ludzie, musimy się liczyć ze głośnymi dźwiękami podczas ulewnych dni. Aby korozja nie pojawiła się, blacha musi być odpowiednimi narzędziami przycinana. Dlatego ważna tutaj jest dobra ekipa do położenia.
Jaki jest koszt ułożenia blachy na dachu?
Koszty usług dekarskich są różnie określane. Cenny usług wahają się od metrażu dachu, jego skomplikowania, zależności czy dach jest dwuspadowy, czterospadowy, czy jednospadowy. Są firmy, które na “oko” wyceniają montaż, a są też takie, które mają określony cennik i na podstawie jego cen wyliczają montaż. Przyjeżdżają, dokonują pomiarów więźby dachowej i wyliczają koszty montażu poszczególnych elementów. Średnie ceny to:
- Krycie blachą płaską na rąbek 120-160 zł/m2
- Krycie blachą trapezową 35-50 zł/m2
- Płytą falistą 30-40 zł/m2
- Montaż blachy z posypką ceramiczną 45-55 zł/m2
- Montaż obróbek blacharskich 30-60 zł/m
Koszt położenia blachy, jest z reguły przeliczany na powierzchnię lub metry bieżące. Położenie każdego fragmentu jest wyliczane o cennik danej firmy. Ceny oczywiście nie zawierają kosztów materiałów, te klient musi nabyć we własnym zakresie. Jednak zawierają już koszty narzędzi. Tak więc klient nie musi zaopatrywać się na przykład w specjalistyczne nożyce do cięcia blachy na zimno. Ten sprzęt, jak i drabiny i inne niezbędne narzędzia zapewnia w swojej cenie firma świadcząca usługi dekarskie.