Odprowadzenie wody z rynien – jak zrobić to poprawnie?

Odprowadzenie wody z rynien – jak zrobić to poprawnie?

Opady deszczu mogą prowadzić do nadmiernego zbierania się wody na terenie posesji. Podtopienie fundamentów czy nadmierne zawilgocenie budynku wskutek niesprzyjających warunków atmosferycznych, to najgorsze scenariusze, którym na szczęście można skutecznie przeciwdziałać. Sprawdź, jak odprowadzać wodę deszczową, aby uchronić dom przed degradacją, a przy tym zmniejszyć rachunki za wodę.

Jak odprowadzać deszczówkę zgodnie z prawem?

Przed montażem rynien warto zapoznać się z Prawem wodnym, Prawem budowlanym oraz Ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. W tych aktach prawnych znajdują się przepisy regulujące kwestie odprowadzania wody deszczowej do gruntu na działce.

Z punktu widzenia inwestora najważniejsze są trzy punkty:

– deszczówka nie może zalewać sąsiednich nieruchomości;

– inwestor nie może zmieniać kierunku spływu wód opadowych, jeżeli miałoby to negatywny wpływ na sąsiadujące posesję;

– wody opadowe i roztopowe nie mogą być odprowadzane do sieci kanalizacji sanitarnej.

W przypadku złamania któregokolwiek z tych przepisów należy liczyć się z karami finansowymi.

System odwadniający na działce – z czego się składa?

Podstawą każdego systemu są rury wykonane z trwałych materiałów, takich jak PVC. Wykonane z polimerów syntetycznych są bardzo wytrzymałe na czynniki atmosferyczne, takie jak promieniowanie słoneczne i skrajne temperatury, oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne. Drugim elementem składowym systemu jest betonowe odprowadzenie wody z rynny, które powinno być na tyle wytrzymałe, aby wytrzymać napór wody z systemów rynnowych. Aby uniknąć gromadzenia się wody wokół garażu, warto zainwestować w kanały odpływowe, które ściągną nadmiar deszczówki.

Rynna - woda spadająca do zbiornika.

Jak zagospodarować wodę deszczową z rynien?

W myśl rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, działka budowlana powinna być wyposażona w system kanalizacji, który umożliwi odprowadzenie deszczówki do sieci kanalizacji deszczowej. Niestety, jeżeli dom jest budowany poza miastem bądź na jego obrzeżach, zazwyczaj nie ma takiej możliwości. Wówczas inwestor może zdecydować się na budowę zbiornika na deszczówkę, studni chłonnej czy drenażu rozsączającego.

Drenaż rozsączający – sposób na zagospodarowanie deszczówki

Jak sama nazwa wskazuje, taki drenaż służy do tego, aby rozsączać opady deszczowe równomiernie po całej działce. System złożony jest z perforowanych przewodów, które są zakopywane na głębokości do pół metra, a następnie obsypane żwirem i zabezpieczone przy użyciu geowłókniny. Kluczową kwestią jest to, aby rury znajdowały się na gruncie oddalonym od fundamentów i były rozmieszczone sposób równomierny.

Studnie chłonne – w jaki sposób działają?

Takie studnie mogą być wykonane z tworzyw sztucznych lub kręgów betonowych o średnicy ok.100 cm. Odprowadzenie wody deszczowej do zbiornika plastikowego lub betonowego jest rekomendowane w przypadku niewielkich działek i możliwe tylko wtedy, kiedy na dnie studni znajduje się warstwa gleby przepuszczalnej. Przed montażem zbiornika należy przeprowadzić badania geologiczne. Pozwolą ustalić, czy dno zbiornika nie znajduje się za blisko poziomu wody gruntowej.

Odprowadzenie wody deszczowej z rynien do skrzynek rozsączających

Montaż skrzynek rozsączających przebiega podobnie jak budowa studni chłonnych i również wymaga przeprowadzenia badań geologicznych. Dzięki zastosowaniu tego systemu odwodnienia woda deszczowa jest rozprowadzana równomiernie po całym gruncie. W odróżnieniu od drenażu rozsączanie zachodzi wolniej.

Otwarte zbiorniki retencyjne na wodę deszczową

Rozwiązaniem, które generuje najwyższe koszty, jest otwarty zbiornik retencyjny w postaci oczka wodnego lub stawu. To rozwiązanie łączy w sobie elementy funkcjonalne i estetyczne, dlatego cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów. Oczko wodne świetnie wpisuje się w założenia ogrodu angielskiego, ale może być także centralnym punktem ogrodu z wypielęgnowanym trawnikiem i niewielką ilością roślinności.

Zamknięte zbiorniki retencyjne z tworzywa sztucznego

Alternatywą dla otwartych zbiorników są ogrodowe zbiorniki z tworzywa sztucznego uzupełnione o system rozsączający. Mechanizm jego działania jest bardzo prosty. Jeżeli ilości wody opadowej z przelewu będą zbyt duże, wówczas nadmiar deszczówki zostanie przekazany do drenażu. Istotną zaletą tego rozwiązania jest możliwość gromadzenia nadmiaru wody opadowej, która może być potem wykorzystana do różnych prac. Możesz, np. podlewać kwiatki czy umyć samochód. Oczywiście, trzeba mieć świadomość, że woda z zamkniętych zbiorników nie może być wykorzystywana do gotowania czy picia. W żadnym wypadku nie można jej też łączyć z ujęciem wody czystym.

Odprowadzanie wody z rynny do kanału.

Jak odprowadzać wodę z rynien? Podsumowanie

Każdy system odprowadzania wody deszczowej z posesji ma swoje wady i zalety. Dlatego warto odpowiednio wcześniej zastanowić się nad zastosowaniem konkretnego sposobu odwodnienia rynien. Właściciel nieruchomości powinien podjąć tę decyzję już na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę. To, jaki system podłączysz, warunkuje nie tylko bezpieczeństwo nieruchomości, ale też możliwość zaoszczędzenia.